Тетово

Градоначалникот на Тетово поднесе кривична против Теута Арифи

Градоначалникот на Тетово, Биљал Касами на денешната прес-конференција објави дека општината поднела кривична пријава против поранешната градоначалничка Теута Арифи за еден предмет на експропријација.
Read more

Малолетник нападнат и избоден со нож во Тетово

Малолетник на 16 години бил физички нападнат и избоден со нож од група млади лица синоќа во Тетово. Настанот се случил  околу 21 часот на улицата „Јане Сандански“.
Read more

Пијани малолетници и гости без сертификати откриени во угостителски објекти во Тетово

Во текот на изминатата вечер полициски службеници од Бирото за јавна безбедност при МВР во координација со Државниот пазарен инспекторат, Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд спроведоа акциска контрола во пет угостител
Read more
filter

19 ноември 1944, ослободувањето на Тетово

Градот Тетово бил последниот македонски град ослободен во Втората светска војна со што целата територија на Македонија конечно била исчистена од окупациските сили.
Read more

Тесна борба во Тетово, Теута паѓа во втор круг?

Како никогаш досега битката за градоначалник на Тетово е тесна и неизвесна, а калкулациите врз основа на сегашните резултати велат дека промена на локалната власт е извесна.
Read more

Паркирањето во Тетово проблем и ова лето, а се очекуваат голем број нови возила на печалбарите

Летните месеци се период кога се очекуваат голем број нови возила да ја зголемат сообраќајната фреквенција во Тетово со оглед на доаѓањето на многу од печалбарите.
Read more
filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more
filter

Дали и како Тетовското Кале ќе успее да се спаси од руинираност?

Тетовското Кале, тврдина изградена во Османлискиот период на ридот Бал Тепе, иако е под државна заштита како значен споменик на историското наследство, веќе долги години, повеќе наликува на руинирано и запуштено место.
Read more

Земјотрес од 3,2 степена во Полошкиот крај

Read more

Приведен тетовец кој за време на полицискиот час предизвикал експлозија

Полицајци вчера околу 23 часот фатиле 26-годишник во Тетово откако со импровизирана направа предизвикал експлозија.
Read more

Полицијата прекина семејна веселба во угостителски објект во Тетово

Полицијата во Тетово прекина семејна веселба во угостителски објект каде биле присутни 40 лица, додека сопственикот на локалот е приведен.
Read more

Забрана за камиони и автобуси на патот Тетово-Попова Шапка

Поради остатоци од снег на коловозот, забрана за тешки товарни возила и автобуси има на патниот правец Тетово-Попова Шапка. На патот Маврово-Дебар има забрана за сообраќај на тешки товарни возила со приколка.
Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more