тоалет

Што всушност значи кратенката WC?

Сигурно милион пати сте го забележале знакот WC на вратата кога одите во јавен тоалет, но можеби не сте размислувале многу за тоа што всушност претставува.
Read more

Во Кина пронајден најстариот тоалет со вода - како функционирал?

Археолози тврдат дека го пронашле веројатно најстариот познат толает со вода, за кој знаат и како функционирал.
Read more

Во Европа постои земја каде по 22 часот е забрането пуштање вода во тоалет

Никој не може да ве спречи да го користите тоалетот среде ноќ. Меѓутоа, по обавување на физиолошката потреба немојте да пуштате вода.
Read more
play_arrow

Трик за чистење тоалет со кесички чај

Можеби звучи невозможно, но искористените кесички чај навистина можат да помогнат да се отстранат досадните бигор и дамки од тоалетната школка.
Read more

128 години стар прирачник ја реши дилемата како правилно се става тоалетната хартија

Начинот на кој правилно се поставува тоалетната хартија на држачот често е тема на дискусија на социјалните мрежи, а сега се појави водич стар 128 години кој го покажува правилниот начин на поставување на хартијата.
Read more

Од 15 век: Јапонски возач случајно го оштети најстариот тоалет во земјата

Јапонец, задолжен за зачувување на културното наследство, случајно со автомобил го оштети најстариот тоалет во земјата, а кој се наоѓа во будистички храм стар неколку века, соопшти јапонската полиција.
Read more

Што претставува женскиот знак на тоалетите?

Read more

Научници точно одредија колку долго треба да се уринира

Повеќето од нас не размислуваат многу за тоа колку долго време поминуваме во веце, но голем дел од здравствените експерти сметаат дека би требало да се придржуваме до „правилото 20 секунди“.
Read more

Зошто никогаш не треба да минете повеќе од 5 минути во тоалет?

Неодамнешно истражување покажа дека Британците во просек минуваат три и пол часа седејќи во тоалет. Една личност во просек минува 5 минути во тоалет во еден ден и ќе ја посети бањата меѓу 4 и 7 пати дневно.
Read more
filter

Најоригиналните веце знаци

Read more

Миризлива бомба за тоалетна школка од 4 моќни состојки

Ако воопшто има дилема околу тоа - една просторија мора секогаш убаво да мириса, а тоа е бањата.
Read more
filter

Како Римјаните користеле јавен тоалет?

Во римско време, тоалетите биле јавно и удобно место. Луѓето ги користеле седејќи еден до друг, без никакви прегради помеѓу нив.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more