топлотен бран

Во Бразил измерена највисоката температура досега

Бразил ја забележа највисоката температура во историјата на мерењата во оваа јужноамериканска земја, дури 44,8 степени Целзиусови. Во Бразил моментално трае неподнослив топлотен бран кој зафати големи делови од земјата.
Read more
play_arrow

Што точно ни се случува со телото за време на топлотен бран?

Европа е среде топлотен бран.
Read more

По Кербер стигна Харон, Европа се топи: Деновите пред нас би можеле да бидат најтопли досега

Низ Европа започна уште една пеколна недела со температури над 40 степени Целзиусови.
Read more

Рекорден топлотен бран: Дали ова е најладното лето до крајот на нашите животи?

Во светот продолжува рекорден топлотен бран, од Европа до Кина и САД, принудувајќи ги властите да преземат драстични мерки за справување со топлотните бранови и новите пожари, знаци на глобално затоплување.
Read more

Топлотниот бран се шири низ Европа: Во Италија и Шпанија температурата е речиси 50°C

Јужна и Источна Европа се подготвуваат за рекордни температури. Делови од Италија би можеле да достигнат температури до 48 степени Целзиусови, што предизвикува страв од зголемување на смртните случаи поврзани со горештините.
Read more

Сè што треба да знаете за топлотен удар и како да се заштитите

За време на жешките летни месеци, обично поминуваме повеќе време на отворено, изложени на сонце.
Read more

Топлотниот бран Кербер стигна до Европа: Се очекуваат температури над 40°C

Топлотен бран зафати делови од Јужна Европа и Северозападна Африка, со можни рекордни температури во наредните денови, пишува BBC.
Read more

Топлотен бран во Македонија, да се почитуваат препораките за заштита

Под влијание на топол бран во Македонија следува период на стабилно и многу топло време со дневни температури во поголемиот дел од земјава над 35 степени, а утринските во Скопје и во јужните делови нема да се спуштаат под 20 степени.
Read more

Европа врие: Подгответе се за уште повеќе смртоносни топлотни бранови

Европа треба да се подготви за уште посмртоносните топлотни бранови предизвикани од климатските промени, се вели во сеопфатниот извештај објавен денеска, во кој се посочува дека Стариот континент, кој се загрева
Read more

Владата со препораки - бремените жени и лицата над 60 години ослободени од работа

Поради топлотен бран во земјава денес и утре бремените жени и лицата на возраст над 60 години се ослободени од работните обврски, децата во градинките не смеат да имаат физички активности од 11:00 до 17:00 часот, приватниот сектор треба да
Read more

Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

На угостителските места повеќе нема да им биде дозволено да ги поставуваат своите системи за ладење под 27 Целзиусови степени во лето, ниту да го подигнат греењето над 19 степени во зима.
Read more

Зошто некои луѓе се почувствителни на високите температури од другите?

Колку и да се летните денови попријатни од зимските, во некои моменти температурите можат да бидат превисоки поради што се јавуваат здравствени проблеми.
Read more
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more