Турција

Турски товарен брод потона во Црното Море

Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во близина на турскиот брег на Црното Море за време на невремето во неделата, изјави денеска министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.
Read more

Турската Република е основана пред 100 години: Дали Ердоган го изневери Ататурк?

Read more
play_arrow

Хаос во Истанбул: Турски демонстранти се обидоа да влезат во израелскиот конзулат

Турските демонстранти се судрија со полицијата во текот на ноќта кога се обидоа да влезат во израелскиот конзулат во Истанбул, јавува Reuters.
Read more
filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Група германски археолози открија досега непознат древен јазик кој би можел да ги открие тајните на на една некогаш голема империја.
Read more

Турција со борбени авиони нападна цели на ПКК во Ирак

По бомбашкиот напад во главниот град на Турција, целите на Курдската работничка партија (ПКК) се уништени во воздушни напади на северот на Ирак, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција.
Read more
play_arrow

Ерменската химна во Турција како бугарската во Скопје

Дуелот меѓу фудбалските репрезентации на Турција и Ерменија во Ескишехир мина во напријателска атмосфера поради политичките тензии меѓу двете земји, а почна уште со интонирањето на химните.
Read more
play_arrow

Турција во пет сета и драматична завршница ја победи Србија и стана европски првак

Одбојкарките на Турција го освоија златниот медал на Европското првенство откако го добија драматичното финале против Србија во пет сета, со 3:2. Србинките имаа водство од 2:1 во сетови, но на крајот беа поразени.
Read more

Палењето на Куранот е нова причина за Турција да ја блокира Шведска кон НАТО

Турскиот министер за надворешни работи го осуди палењето на Куранот пред џамијата во Стокхолм, потег што може да ја искомпликува и онака комплицираната апликација на Шведска за влез во НАТО.
Read more

Повеќе од 40 активисти уапсени на парадата на гордоста во Истанбул, оти е забранета

Повеќе од 40 активисти се уапсени денеска во Истанбул на парадата на гордоста, која е забранета.
Read more

Киличдаролу: Ќе ги испратам сите бегалци дома кога ќе бидам избран за претседател

Противникот на Реџеп Тајип Ердоган во претседателската трка во Турција, Кемал Киличдаролу, денеска со остар тон кон мигрантите, ветувајќи дека ќе ги врати сите мигранти назад во нивните земји кога ќе биде избран за претседател на вториот к
Read more

Историски избори во Турција, Ердоган има најсилен противник досега

Во Турција денеска се одржуваат претседателски и парламентарни избори.
Read more

Туркије - кој го силува македонскиот јазик?

Во последно време сѐ почесто сме сведоци на погрешна употреба на името за државата Турција кое иако на македонски јазик воопшто не е променето, некои на своја рака си играат мајтап со нашиот јазик, речиси сигурно од незнаење.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more