туризам

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Туристичкиот сектор, еден од најпогодените од пандемијата со COVID-19, најавува нови дејствувања и протести ширум државата, со комплетна блокада на патиштата, доколку под итно не се преземат мерки за помош.
Read more
play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Рајан Ширли изминативе неколку години убаво ја прошетал Шпанија, доволно за да може да направи листа од 10 места кои едноставно мора да се посетат.
Read more

Државата да покаже дека ни е партнер, порачаа туристичките работници од мирниот протест

„Туризмот на респиратор“, „Ни треба помош сега и веднаш“, „Триста туристички агенции ќе стават клуч на врата“, „Државата ќе загуби милионски суми од даноци“, „Автобусите ќе останат паркирани“, „Помош за агенциите значи спас за туризмот“, б
Read more

Црна Гора: Од „дестинација без корона“ до земја каде половина од хотелите се затворени

Речиси половина од сите хотели во Црна Гора се затворени поради епидемијата на COVID-19 и прашање дали воопшто ќе отворат сезонава.
Read more

Британските туристи во Шпанија шокирани: Никој не ни најави карантин од 14 дена

Летувањето во странство годинава е игра на погодување и неизвесност, а не одмор.
Read more

Туризмот одлучува: Црна Гора сака да ги отвори границите за Русите

Националното координативно тело за COVID-19 на Црна Гора размислува за можноста за отворање на границите за граѓаните на Русија од 1 август.
Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Рим? Москва? Каиро? Рио? Барселона? Не, листата на најпосетени градови ширум светот од страна на туристите ќе изненади.
Read more

Мицотакис: Направивме најдобра можна подготовка за туристичката сезона

Направивме најдобра можна подготовка, нема отстапки во прашањата поврзани со безбедноста и јавното здравје, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната владина седница, говорејќи за почетокот на туристичката сезона, јави
Read more

Кипар објави ажурирана листа со земји за кои е дозволено патување на островот

Врз основа на епидемиолошката слика во секоја земја, Министерството за здравство на Кипар објави ажурирана листа со 36 држави поделени во две категории за кои е дозволен влез.
Read more

Грција лани ја посетиле 948.000 македонски државјани и потрошиле 114 милиони евра

Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога имало 1.187 000, според официјалните податоци од Банката на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Хотелиерите очекуваат успешна сезона преку искористеност на ваучерите за домашен туризам

Хотелиерите се надеваат на успешна туристичка сезона, иако се свесни дека ништо нема да биде како порано.
Read more

Пецас: Целосно сме подготвени да ги примиме туристите

Од 1 јули се отвораат сите аеродроми во земјата за летови од странство и целосно сме подготвени да ги примиме посетителите, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.
Read more
реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more