Twitter

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Социјалната мрежа Twitter се повлече од доброволниот кодекс на Европската Унија за борба против дезинформациите на интернет, објави Европската комисија.
Read more

Маск vs Гејтс: Ќе падне ли тужба?

Милијардерот Илон Маск се закани дека ќе отвори правна постапка против Microsoft поради тврдењата дека компанијата на Бил Гејтс „нелегално обучувала користејќи податоци од Twitter“.
Read more

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Илон Маск стана најследената личност на Twitter со 133,1 милиони следбеници.
Read more

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Популарната социјална мрежа Twitter е создадена на 21 март 2006 година, а 17 години подоцна претрпе бројни промени.
Read more

Уште фрчат откази во Twitter

Откако отпушти две третини од работната сила, првиот човек на Twitter, Илон Маск, ги собра преостанатите вработени во компанијата во седиштето во Сан Франциско и им кажа дека отпуштањата се завршени, но тоа навод
Read more
play_arrow

Илон Маск откри кога планира да си замине од Twitter

Илон Маск, во интервју на Светскиот владин самит во Дубаи, рече дека крајот на 2023 година ќе биде добро време да се повлече од првата позиција на Twitter.
Read more

Дали Илон Маск ќе ни излезе и од фрижидер?

Откако Platformer ги интервјуираше вработените во Twitter за да утврди зошто fidot For You се претвори во „шоуто на Илон Мск“, оттаму велат дека инженерите на компанијата навистина направиле систем што го користе
Read more

Twitter заработува милиони долари од претходно забранети профили

Новото истражување откри дека Twitter заработува милиони долари од само неколку претходно забранети профили.
Read more

Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Многу корисници на Twitter не можеа да ја користат оваа социјална мрежа во средата, а причината се технички проблеми, пишува BBC.
Read more

Колкави отприемнини добија отпуштените од технолошките гиганти?

Во првите три недели од 2023 година, над 100.000 работници во технолошки компании беа отпуштени.
Read more

Хакиран Twitter, украдени податоци на 200 милиони корисници

Хакери ги украле адресите на е-пошта на повеќе од 200 милиони корисници на Twitter и ги објавиле на форум за хакерство на интернет, изјави експертот за компјутерска безбедност Алон Гал.
Read more

Илон Маск воведува амнестија на Twitter, ги враќа суспендираните профили

Новиот сопственик на Twitter, Илон Маск, денеска соопшти дека дава „амнестија“ за суспендирани профили.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more