УКИМ

Мајска сесија – Дојди да се преслушаме: На УКИМ голем концерт по повод Денот на Европа

Скопје утре ќе биде домаќин на уникатен музички спектакл.
Read more

УКИМ донесе Одлука за основање на Фондација Горан Стефановски

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје донесе Одлука за основање на Фондација „Горан Стефановски“.
Read more

Уписи на УКИМ – над 10.000 места за бруцоши

Денеска и утре се официјалните датуми за упис на студенти во прва година на 23 факултети во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.
Read more

Професорката Биљана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Најголемиот и најстар универзитет во Македонија, „Свети Кирил и Методиј“, доби нов ректор, а тоа е професорката Биљана Ангелова од Економскиот институт.
Read more

УКИМ со скок на ранг-листата на SCIMAGO во 2022 година

Во вкупното рангирање на 4364 универзитети за 2022 година, УКИМ е на 657-то место, според резултатите од SCIMAGO Institutions Rankings сервисот за рангирање на високообразовни и истражувачки институции во светот,
Read more

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св.
Read more

Протест на вработени во УКИМ, бараат повисоки плати и колективен договор

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска пред Ректоратот на УКИМ одржа мирен протест изразувајќи незадоволството од, како што велат, за влошената материјална положба на вработените.
Read more

Идната недела пријавување за упис на УКИМ, слободни се 10.798 места

Пријавувањето за упис во прва година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ќе се спроведе во понеделник и вторник (31 август и 1 септември).
Read more
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more