Украина

Стефанишина: Украина во јуни ќе добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Украинската вицепремиерка задолжена за европска и евроатлантска интеграција, Олга Стефанишина, изјави дека очекува Украина во јуни да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија.
Read more

Кличко воведе полициски час во Киев до 17 март

Read more

Зеленски: Русија испраќа убијци од Сирија во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Русија најмува „убијци“ од Сирија за да се борат во Украина, откако Москва рече дека на борците од земјата разурната од војна ќе им биде дозволено да им се придружат на нејзини
Read more

Како настанала, растела и паднала Киевска Русија?

Историските податоци велат дека за време и непосредно по владеењето на Јарослав Мудриот, Киевска Русија била најголемата европска земја во своето време.
Read more

Зеленски до ЕП: Докажете дека сте Европејци, Украина да биде еднаква членка во ЕУ

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, се обрати пред европратениците на вонредна пленарна седница на Европскиот Парламент и побара од Европската Унија да ја докаже својата заложба за европска Украина, јави дописничката на МИА од Бр
Read more
play_arrow

Кратка историја на современа Украина

Кога Советскиот Сојуз се распадна во 90-тите, Украина беше една од најголемите нови нации што се појавија. Првите избори ги одржа во 1991 година.
Read more

Проруските сепаратисти тврдат дека владините сили повторно ги гранатирале

Бунтовниците во источна Украина, поддржани од Руската Федерација, ги обвинија владините сили на Киев дека во петокот гранатирале село, извести агенцијата Интерфакс, пренесе Reuters.
Read more

Нов момент: Русија ќе повлече дел од трупите со украинската граница

Руското министерство за одбрана соопшти дека некои трупи, сместени на границата со Украина, се враќаат во своите бази по завршување на воените вежби.
Read more

Пропаднаа преговорите меѓу Русија и Украина во Берлин

Русија и Украина објавија дека не постигнале никаков напредок по еднодневните разговори со француските и германските официјални лица, чија цел беше да се стави крај на осумгодишниот сепаратистички конфликт во ист
Read more

Објавена мапа: Еве како се распоредени војниците на НАТО во Источна Европа

Значењето на армиите на НАТО и САД во Источна Европа расте со оглед на зголемената закана од наводна руска инвазија на Украина.
Read more

Станува жешко: Американците се евакуираат од Белорусија

Американскиот Стејт департмент им нареди на семејствата на дипломатите во Белорусија да ја напуштат земјата поради зголемените тензии во регионот.
Read more
play_arrow

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Со месеци растат тензиите меѓу Украина и Русија, откако Кремљ почна да собира војници во близина на украинската граница.
Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more