Уругвај фудбал

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Фудбалската репрезентација на Баскија, која се надева дека ќе стане членка на УЕФА и ФИФА, овој месец во Билбао ќе одигра пријателски натпревар со двократниот светски шампион Уругвај.
Read more
play_arrow

Прва победа за Боливија, се лизнаа Аргентина и Бразил

Јужноамериканските квалификации се одиграа ноќеска, а ги одбележаа поразите на гигантите Аргентина и Бразил, но и првата победа на Боливија.
Read more
play_arrow

Бразил ѝ заби петарда на Боливија, Нејмар го престигна Пеле

Фудбалерите на Бразил синоќа со петарда против Боливија (5:1) успешно ги започнаа квалификациите за Мундијалот 2026.
Read more
play_arrow

Младите Уругвајци го освоија Светското првенство, Италија не шутна на гол

Репрезентацијата на Уругвај го освои Светското првенство за фудбалери до 20 години. Беа подобри од селекцијата на Италија со 1:0. Финалето на Мундијалот се играше на стадионот „Диего Армандо Марадона“ во Ла Плата.
Read more

Биелса е новиот селектор на Уругвај

Аргентинецот Марсело Биелса (67) ќе го преземе кормилото на фудбалската репрезентација на Уругвај. Националниот тим на Уругвај ќе го води најмалку до Светското првенство во 2026 година, соопшти Уругвајската фудбалска асоцијација (АУФ).
Read more

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Поранешниот уругвајски фудбалер Франко Акоста (25), кој во текот на својата кариера играше за Виљареал и Расинг Сантандер, е најден мртов откако исчезна во обид да преплива река во областа Канелонес, на југот на з
Read more
play_arrow

Уругвај го има новиот Луис Суарес: Ова е гол-машината Матијас Аресо

Има само 18 години, а веќе има одиграно педесетина натпревари на сениорско ниво, додека неговиот клуб му одреди откупна цена од 20 милиони евра.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: 70 години откако Гиџа ја расплака „Маракана“

Точно на денешен во далечната 1950 година се одигра финалето на четвртиот Мундијал на ФИФА каде малиот Уругвај го шлагираше домаќинот Бразил и пред нос му го украде златниот пехар.
Read more
play_arrow

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

На денешен ден се случи еден од најконтроверзните моменти во фудбалската историја кога уругвајскиот голгетер Луис Суарес со рака спречи гол.
Read more
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more