Вагнер

Пригожин до Макрон: Со клешти ќе ги извадиме скапаните заби од таа зла уста

Основачот на Вагнер, Јевгениј Пригожин, не го криеше гневот од одлуката на францускиот парламент кој неговата група платеници ја прогласи за терористичка организација.
Read more

Вагнер ослободи повеќе од 100 украински војници за Велигден: Најадете ги и напијте ги

Руската приватна воена група Вагнер испрати најмалку 100 украински воени заробеници назад кај украинските сили по повод православниот Велигден, се вели во видеото објавено денеска од основачот на групата, Јевгениј Пригожин.
Read more

Вагнер преку Pornhub регрутира нови војници

Руската платеничка група Вагнер користеше неконвенционална платформа за регрутирање на нови борци за борба против украинските сили, објавувајќи оглас на популарната веб-страница за порнографија, Pornhub.
Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Руската платеничка група Вагнер престана да регрутира затвореници за да се борат во Украина, изјави основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин.
Read more

Убиени, исчезнати или дезертирани повеќе од 40.000 платеници на „Вагнер“

Според рускиот независен медиум Медуза, близу 40.000 руски војници од платеничката група „Вагнер“ биле „или убиени или исчезнале, или дезертирале или се предале“ за време на војната во Украина, при што останале с
Read more

Нема ривалство меѓу Вагнер и руската армија, тврди Кремљ

Кремљ денеска ги коментираше медиумските извештаи за растечкото ривалство меѓу редовната руска армија и платеничката група Вагнер предводена од Евгениј Пригожин, кој не се воздржува од критикување на руската кома
Read more

Шефот на Вагнер испрати „крвав“ чекан до Европскиот парламент

Шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин, во утрово испрати чекан прекриен со лажна крв до Европскиот парламент.
Read more