Вагнер

Член на Вагнер се вратил од бојното поле и сфатил дека е прогласен за мртов, го посетил својот гроб

Поранешен борец на приватната воена компанија Вагнер, кој по грешка бил прогласен за убиен во акција додека се борел во Украина, го посетил сопствениот гроб дома во Русија, бидејќи неговото семејство добивало пари за неговата „смрт“.
Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Според Институтот за проучување на војната (ISW), Павел Пригожин (25), син на поранешниот водач на Вагнер, Евгениј Пригожин, сака да ја преземе оваа платеничка група.
Read more

Кој е Лотус - новиот лидер на Вагнер?

Read more

Путин бара од Вагнер да се заколне на верност на Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, потпиша нов декрет со кој се бара од платеничките групи, вклучително и Вагнер, да се заколнат на верност на руската држава.
Read more

Што ќе прави Вагнер по смртта на Пригожин? Многу членови повикуваат на одмазда

Бројни симпатизери, како и членови на паравоената формација Вагнер, се собраа во текот на ноќта од среда кон четврток пред центарот на платеничката група во Санкт Петербург каде му оддадоа почит на шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, и на д
Read more
play_arrow

Пригожин се јави од Африка: Овде е 50 степени

Евгениј Пригожин, основачот на руската приватна воена компанија Вагнер, се појави во нова видео-порака која наводно била снимена во Африка.
Read more

Пучистите во Нигер побараа помош од Вагнер, ѝ се заканува ли на Африка голема војна?

Генералите кои извршија воен удар во Нигер побараа помош од руската платеничка група Вагнер, како што се приближува крајниот рок за ослободување на соборениот претседател на земјата, по што ќе се соочат со можна воена интервенција од стран
Read more

Вагнеровец изврши масакр во Русија: Го пуштиле од затвор да се бори во Украина, а потоа дивеел

Во две одвоени куќи се пронајдени телата на пет мажи и една жена со убодни рани и сериозни изгореници, пишува Daily Mail. Телата биле пронајдени откако куќите биле зафатени од пожар во село во северниот руски регион Карелија.
Read more
play_arrow
filter

Во вилата на Пригожин пронајдена фотографија од отсечени глави, чекан и купишта пари

Рускиот медиум Фонтанка објави фотографии на кои е прикажана внатрешноста на домот на основачот на Вагнер, Јевгениј Пригожин, кој се наоѓа во луксузна населба во Санкт Петербург.
Read more

Дали платениците на групата Вагнер ќе дојдат во Србија поради кризата со Косово?

Read more

Путин: Западот сакаше руските војници да се убиваат

Рускиот претседател Владимир Путин ѝ се обрати на нацијата на државната телевизија и истакна дека руското општество се консолидирало за време на бунтот, пренесува Reuters.
Read more

Како Лукашенко му помогна на Путин, но и себе си?

Договорот меѓу Јевгениј Пригожин и Александар Лукашенко го врати белорускиот претседател во центарот на вниманието како клучен човек.
Read more
реклама

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more