вакцина

Алгоритмите на Amazon промовираат антиваксерски дезинформации

Amazon, најголемата онлајн продавница во светот, сѐ уште е расадник за теории за заговор против вакцините, а таквите дезинформации влијаат на некои луѓе кои не сакаат да се вакцинираат против коронавирус, покажува новото истражување на нау
Read more

Русија наскоро ќе почне со испитувања на комбинирана вакцина за сезонски грип и коронавирус

Русија наскоро ќе почне со проширени претклинички испитувања на комбинираната вакцина против сезонски грип и коронавирус, која во моментов се развива, изјави Ринат Максутов, директор на Државниот истражувачки центар за вирусологија и биоте
Read more

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова.
Read more

Гебрејесус: Постои ризик сиромашните да бидат прегазени во стампедото за вакцина

Постои ризик сиромашните и ранливите да бидат прегазени во стампедото за вакцината против коронавирусот, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.
Read more

Вакцинацијата против сезонски грип почнува идната недела

Вакцините против сезонски грип денеска пристигнуваат во државава и ќе бидат распределени по центрите за јавно здравје, а вакцинацијата, како што информираа од Центарот за јавно здравје Скопје, ќе почне на стартот на идната недела.
Read more

Задолжително вакцинирање поддржуваат 82% од Европејците

Задолжителното вакцинирање е поддржано од 82 проценти од Европејците, најмногу во Шпанија (94 проценти), а најмалку во Швајцарија (70 проценти), покажува истражувањето објавено денеска од германската фармацевтска група Stada Arzneimittel A
Read more
реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more