вакцина за COVID-19

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Првата бивалентна засилувачка вакцина на Moderna против коронавирусот е одобрена за употреба во Обединетото Кралство, соопшти денеска Британската Регулаторна агенција за лекови и здравствени производи (МХРА).
Read more

Ѓоковиќ: Не сум вакциниран и не планирам да се вакцинирам

По освојувањето на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ на прес-конференција откри дека можно е да го проретчи распоредот, односно дека ќе го намали бројот на турнири на кои ќе настапува.
Read more

И mRNA, и векторските вакцини обезбедуваат добра заштита од тежок ковид

Read more

Двапати вакцинираните имаат помала веројатност да имаат долг ковид по инфекција со омикрон

Ризикот од развој на долг ковид по инфекција со варијантата омикрон е помалку веројатен отколку по делта инфекција кај луѓето кои примиле две дози од вакцината, според британската студија спроведена меѓу луѓе кои
Read more

Вакцинацијата го преполови бројот на смртни случаи од корона во Италија

Вакцините против COVID-19 го преполовија бројот на смртни случаи од болеста во Италија, спречувајќи околу 150.000 смртни случаи и 8 милиони инфекции минатата година, процени италијанскиот национален институт за з
Read more

Дали на општата популација ѝ е потребна четврта доза од вакцината?

Здравствените агенции на ЕУ соопштија дека нема докази за поддршка на употребата на четвртата доза на Pfizer и Moderna против COVID-19 кај општата популација, но препорачаа т.н.
Read more

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

Read more

Германец се вакцинирал 90 пати против COVID-19 за да продава сертификати

Read more

Ковид вакцината му донесе милијарди евра на германски BioNTech

Германската биотехнолошка компанија BioNTech повеќекратно ги зголеми профитот и приходите во 2021 година благодарение на продажбата на вакцината против COVID-19, која ги надмина очекувањата, покажа годишниот фина
Read more

Ризикот за ретки невролошки состојби  не е поголем по вакцинирањето против коронавирус

Вакцинацијата против коронавирус не го зголеми ризикот од ретки невролошки состојби кај повеќе од 8 милиони луѓе кои примиле барем една доза од AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna или Johnson & Johnson, спо
Read more

Мајчиното млеко има најмногу антитела по вакцина со mRNA

Жените кои сакаат да ги пренесат заштитните антитела поттикнати од вакцина против COVID-19 на нивните бебиња преку мајчиното млеко, треба да се одлучат за оние кои се засновани на mRNA, покажаа податоците објавен
Read more

Ново истражување потврди: Вакцините против корона не предизвикуваат смрт

Големо истражување во САД, за можните несакани ефекти од вакцините против коронавирусот, покажа дека нема поврзаност меѓу две приемни дози и забележани смртни случаи по вакцинација.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more