вакцинација

Или вакцинација или 5 дена карантин за посетителите на Мундијалот во Катар

Организаторите на Светското првенство во фудбал синоќа потврдија дека сите странци кои имаат намера да дојдат во Катар, вклучително и фудбалерите кои не се вакцинирани, ќе мора да поминат 5 дена во самоизолација.
Read more

Сали: Услов за укинување на превентивните мерки е зголемување на процентот на имунизација

Услов за укинување на превентивните мерки како носење маски, дезинфекција и дистанца, според министерот за здравство Беким Сали е зголемување на процентот на имунизација на населението.
Read more

Пристигнаа 250 илјади дози Pfizer како донација од Италија

Вкупно 250 илјади дози вакцина против COVID-19 од производителот Pfizer пристигнаа денеска во земјава, како прв дел од донацијата од Италија, што се реализира преку механизмот КОВАКС и УНИЦЕФ, а в осреда се очекува да пристигне и втората п
Read more

Германија не ја постигна целта да вакцинира 80% од населението

Германската Влада не ја постигна планираната цел 80% од населението да прими барем една доза од вакцината против коронавирусот до крајот на јануари, покажуваат официјалните податоци објавени денеска – 75,8% од 83 милиони луѓе примиле најма
Read more

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Неверојатно висок имунолошки одговор е пронајден кај целосно вакцинирани лица кои потоа и се заразиле со вирусот.
Read more

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Група научници во Ветената земја објави дека нивното истражување открило дека четвртата доза од постоечките вакцини против коронавирусот нуди многу слаба заштита против сојот кој забрзано се шири.
Read more

Владата ќе ги стимулира младите да се вакцинираат

По примерот на западните земји, каде со сертификатот за вакцина младите добиваат попусти, гратис храна, пијалак и други награди, и Владата планира стимулативни мерки за привлекување на оваа група граѓани да се вакцинираат.
Read more

Филипинскиот претседател се закани со апсење на невакцинираните

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека невакцинираните луѓе ќе бидат приведени доколку не ја послушаат наредбата да останат дома, откако во државата е потврден најголем број новозаразени во измминатите три месеци.
Read more
play_arrow

Наставничка од Њујорк уапсена оти вакцинирала ученик

Наставничката Лора Русо од Њујорк, САД, е уапсена затоа што вакцинирала ученик против коронавирус и покрај фактот што нема формални медицински квалификации.
Read more

Израел одобри четврта доза ковид-вакцина за постари од 60 години и медицински персонал

Израел одобри четврта доза од вакцината против COVID-19 за сите луѓе постари од 60 години и медицинскиот персонал, соопшти синоќа премиерот Нафтали Бенет.
Read more

Колку премиерлигашки играчи се вакцинирани?

Откако омикрон сојот влезе во Обединетото Кралство, направи хаос во Премиер лигата каде куп натпревари се одложија поради заразени фудбалери.
Read more

Бундестагот одобри задолжителна вакцинација за здравствените работници и војниците

Бундестагот ја одобри одлуката за задолжителна вакцинација на здравствените работници.
Read more
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more