вакцинација

Путин: Целта е Русија до есен да постигне колективен имунитет

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека целта е во Русија до есен да се постигне колективен имунитет на COVID-19.
Read more

Во Србија досега се вакцинирале речиси 15.000 македонски граѓани

Во Србија досега против COVID-19 се вакцинирале нешто под 15.000 државјани на Северна Македонија, информира српскиот министер за здравство Златибор Лончар на денешната заедничка прес-конференција во Белград со македонскиот колега Венко Фил
Read more

Десет илјади вакцини на Pfizer треба да пристигнат во земјава

Попладнево се очекува во земјава да пристигнат 10.000 вакцини на Pfizer, а исто толку се очекува да стигнат и на 26 април.
Read more

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги информираат новинарите и медиумските работници дека рокот за пријавување за втората фаза од вакцинацијата против COVID-19 е п
Read more

Анкета: Pfizer и Спутник V најпреферирани вакцини, 57,7% од граѓаните пројавиле интерес за имунизација

Pfizer и Спутник V се најпреферирани вакцини меѓу испитаниците во анкетата на Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС).
Read more

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Рокот за пријавување за втората фаза од вакцинацијата против COVID-19 за новинарите и медиумските работници е продолжен и трае до 23 април (петок), информираат Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на
Read more

Почнува вакцинацијата на новинарите

Над 600 новинари и медиумски работници денеска од 8:20 до 10:30 часот ќе се вакцинираат во салата „Борис Трајковски“. Тоа се новинари кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација.
Read more

Сан Марино ќе биде првата целосно вакцинирана европска земја

Оваа мала европска земја е на прагот целото свое население веќе да го имунизира откако руската вакцина пристигна завчера.
Read more

Заев: Месецов треба да ни пристигнат над 300 илјади вакцини

Read more

Од вакцинирани близу 13 илјади, само 2 случаја на колапс од страв или паничен напад

Близу 13 илјади граѓани се вакцинирани заклучно со вчерашниот ден и освен два случаја на колапс, коишто не се поврзуваат со вакцината, туку веројатно станува збор за страв и панични напади, тука во салата „Борис Трајковски“, други несакани
Read more

По препорака од ЕМА ќе се одлучи дали помладите ќе се ревакцинираат со AstraZeneca

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека утрово е разговарано со српското Министерство за здравство за список на македонски граѓани кои се вакцинирале со AstraZeneca во Србија, а откако ќе биде познат ставот на Европската агенциј
Read more

Гибралтар: Скоро сите вакцинирани, речиси сè е нормално

Со 34.000 жители, Гибралтар не може да биде пример за другите, но тоа е првото место во Европа каде, благодарение на вакцинацијата, епидемијата е во голема мера надмината.
Read more
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more