вакцинација

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Рокот за пријавување за втората фаза од вакцинацијата против COVID-19 за новинарите и медиумските работници е продолжен и трае до 23 април (петок), информираат Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на
Read more

Почнува вакцинацијата на новинарите

Над 600 новинари и медиумски работници денеска од 8:20 до 10:30 часот ќе се вакцинираат во салата „Борис Трајковски“. Тоа се новинари кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација.
Read more

Сан Марино ќе биде првата целосно вакцинирана европска земја

Оваа мала европска земја е на прагот целото свое население веќе да го имунизира откако руската вакцина пристигна завчера.
Read more

Заев: Месецов треба да ни пристигнат над 300 илјади вакцини

Read more

Од вакцинирани близу 13 илјади, само 2 случаја на колапс од страв или паничен напад

Близу 13 илјади граѓани се вакцинирани заклучно со вчерашниот ден и освен два случаја на колапс, коишто не се поврзуваат со вакцината, туку веројатно станува збор за страв и панични напади, тука во салата „Борис Трајковски“, други несакани
Read more

По препорака од ЕМА ќе се одлучи дали помладите ќе се ревакцинираат со AstraZeneca

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека утрово е разговарано со српското Министерство за здравство за список на македонски граѓани кои се вакцинирале со AstraZeneca во Србија, а откако ќе биде познат ставот на Европската агенциј
Read more

Гибралтар: Скоро сите вакцинирани, речиси сè е нормално

Со 34.000 жители, Гибралтар не може да биде пример за другите, но тоа е првото место во Европа каде, благодарение на вакцинацијата, епидемијата е во голема мера надмината.
Read more

Стартува масовната вакцинација, за денеска закажани термини за 3.000 граѓани

Масовното вакцинирање на населението против COVID-19 во земјава официјално ќе почне од денеска во салата „Борис Трајковски“. Закажани се термини за 3.000 граѓани, кои ќе бидат вакцинирани со руската вакцина Спутник V.
Read more

Д-р Гроздановска: AstraZeneca е една од најбезбедните вакцини, нема потреба од паника

„AstraZeneca претставува една од најбезбедните и најквалитетните вакцини која е дадена во најголем број дози на светска популација“, изјави на денешниот брифинг организиран од Лекарската комора, професорката на Фармацевтскиот факултет при
Read more

Девојката со тромбоцитна реакција на вакцината AstraZeneca е вон животна опасност

Девојката кај која се појави тромбоцитна реакција по вакцинацијата со AstraZeneca се чувствува добро, има добра клиничка слика, стабилна е и вон животна опасност, соопшти денеска министерот за здравство, Венко Филипче.
Read more

Државата ќе набави и 500 илјади Sinovac вакцини, со тоа ќе се обезбедат вкупно 2,6 милиони дози

Очекуваме во текот на овој месец да стигнат првите 20-25 илјади од вкупно 100 илјади вакцини од Европската Унија и сите 200 илјади вакцини од Кина, како и следните количини од Спутник V и вакцините од Pfizer, од кои имаме нарачано 800 илја
Read more

Филипче: Вакцинацијата со AstraZeneca засега се одвива добро

Вакцинацијата на постарите граѓани со AstraZeneca се одвива добро, истакна министерот за здравство Венко Филипче, но во однос на ставовите на Германија и Канада конкретно за таа вакцина за COVID-19, посочи дека одлучиле да бидат внимателни
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more