вексилологија

Ако ликовите од The Big Bang Theory беа знамиња

Некој си играл со балканските држави и ликовите од мегапопуларниот ситком „The Big Bang Theory“. На секој од главните ликови му доделил знаме на една балканска држава, спојувајќи ги по некоја логика. Се согласувате со изборот?
Read more
filter

15 февруари 1965, прв пат било кренато знамето на Канада

На денешен ден за прв пат било подигнато препознатливото знаме на Канада со црвениот јаворов лист.
Read more

Македонското знаме не смее да влезе во кадар на Австралија опен

И државното и народно знаме се забранети на Австралија опен, ваква вест денеска стигна од далечната земја.
Read more
filter

Минесота избра ново државно знаме и нов печат

По неколкумесечна дебата и илјадници поднесоци, американската сојузна држава Минесота го претстави новото знаме што ќе го замени дизајнот што многу Домородни Американци го сметаа за навредлив.
Read more
play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Баер од Леверкузен растура во Бундеслигата, но неговите играчи не растураат во вексилологија. Познавањето на знамињата на државите од светот се покажа како многу слаба точка кај Џереми Фримпонг и Нејтан Тела.
Read more
filter

Топ 10 најстари државни знамиња во светот

Дали сте знаеле дека во топ десетте најстари знамиња во светот има дури 4 јужноамерикански земји? Останатите се 5 европски, а има и една азиска.
Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Се сеќавате кога македонското МНР го згреши знамето на Австрија и го постави она на Латвија оти се многу слични? Можеби оваа вест ќе им користи.
Read more

Повик за протест во Охрид за одбрана на македонското граѓанско знаме

На 4 јули во Охрид ќе биде второто судење на адвокатот Тони Менкиноски кој се товари за, внимавајте, прекршување на јавниот ред и мир заради истакнување на старото македонско државно знаме.
Read more
filter

14 јуни 1777, САД го добиле првото официјално знаме

На денешен ден за време на Американската револуција Континенталниот Конгрес усвоил резолуција со која „знамето на Соединетите Држави ќе бидат 13 ленти црвени и бели“ и дека „Унијата ќе ја сочинуваат 13 ѕвезди, бели на сина позадина, претст
Read more
filter

Кајгана fun with flags: Епизода 8 - знамиња што немаат црвено, зелено или бело

Од сите независни држави во светот, само 6 имаат знаме кое нема ниту една од најзастапените бои - црвена, зелена или бела.
Read more

Кајгана fun with flags: Епизода 7 - зошто се бојкотира виолетовата боја?

И да не сте љубител на знамиња, сигурно некогаш сте приметиле дека виолетовата боја ја нема на ниту едно знаме. Ајде да видиме зошто е тоа така.
Read more

Кајгана fun with flags: Епизода 6 - многубојни знамиња

Read more
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more