Велес

filter

9 април 1873, во Велес стигнал првиот воз од Солун

Пред 149 години пристигнал првиот воз на територијата на Македонија, тогаш дел од Османлиското Царство. Возот тргнат од Солун дошол до својата крајна дестинација, градот Велес.
Read more

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес

Денеска во 10:00 часот во СВР Велес, директор во средно училиште во Велес пријавил дека во училишниот двор од страна на ученик во училиштето било истакнато знаме на Република Албанија.
Read more
filter

16 септември 1996, денот кога Велес престана да биде Титов

Педесет години (без еден месец) градот Велес се викаше Титов Велес во чест на Јосип Броз Тито. На денешен ден во 1996 година придавката Титов беше избришана од името на овој град.
Read more

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Се самоуби 38-годишниот маж, синоќа во неговиот стан во Велес на улица „Андон Шурков“, кој вчера утрото тешко ја повреди својата 25-годишна невенчана сопруга, која се бори за нејзиниот живот во Клинички во Скопје.
Read more

Велешани пет месеци немаат кожен доктор

Велешани веќе пет месеци не можат да остварат здравствена заштита од кожен доктор во Општата болница во Велес.
Read more

Поп Ацев и Костадиновска и годинава победници на Велешкиот пливачки маратон

Кај мажите во маратонот на 5 километри како и лани и годинава прв е Евгениј Поп Ацев од ПК Вардар 2018, во фото финиш.
Read more

Денеска Велешки пливачки маратон 2022

На велешкото езеро Младост денеска ќе се одржи 9-тиот Велешки пливачки маратон на 2,5 километри за рекреативци и за професионалци на 2,5, 5 и на 10 километри, што е олимписка дисциплина.
Read more

Притвор и истрага за 20-годишник кој шетал со пушка на улица во Велес

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишник од Велес за кого постои основано сомневање дека сторил кривично дело – „Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со ору
Read more

Промовирана книгата „Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ на Трајче Малинов

„Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ е прва книга на м-р по музика професор Трајче Малинов.
Read more

Во Велес превентивно затворени детски игралишта и забавни паркови

Општинскиот штаб за заштита и спасување на својата последна седница во петокот одлучи превентивно да бидат затворени и јавните детски игралишта и детски забавни паркови во Велес.
Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Во Велес, градот на Рацин, годинашните 57. „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски.
Read more
filter

Велес неповратно ги губи старите автентични куќи, бисерот на староградската архитектура

Велешката автентична староградска архитектура од средината на 19 век е една од најубавите во земјава. Во Велес по војната имало останато педесттина од овие куќи со автентична староградска велешка архитектура.
Read more