венко филипче

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки, потенцира министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Градинките почнуваат со работа на почетокот на јуни, границите се очекува да се отворат кон средината на јуни

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека скринингот во градинките завршува следната недела, најавувајќи дека детските установи ќе започнат со работа кон почетокот на јуни.
Read more

Сè уште е рано за отворање на границите, вели Филипче

Сè уште е рано за отворање на границите кај нас. Сметам дека треба да помине уште еден период во кој ќе ги имплементираме нашите мерки на олабавување.
Read more

Филипче: Начинот на пренесување на COVID-19 во земјава е преку близок респираторен контакт

Начинот на трансмисија на коронавирусот во целиот изминат период е со близок респираторен контакт во рамки на еден кластер и поединци.
Read more

Филипче: Не бев нападнат, туку граѓанин бараше помош од мене

Министерот за здравство Венко Филипче побарал од соработниците да биде пронајден човекот кој утринава го чекал пред зградата на Министерството, а претходно од страна на обезбедувањето му било укажано да се оддалечи.
Read more

Филипче: По 50 години нов паркинг до зградата на Клиниката за гинекологија

Пред и потоа - по 50 години нов паркинг до зградата на Клиниката за гинекологија и акушерство,  на местото каде што беше старата гинеколошка клиника.
Read more

Филипче: Награда од 20% од основната плата за здравствените работници

Скопје, 18 мај 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Facebook профил соопшти дека Владата предвидува награда од 20 проценти од основната плата за два месеца за здравствените работници.
Read more

Филипче: Оздравеа 91 отсто од здравствените работници заболени од COVID-19

Скопје, 17 мај 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче на Facebook објави дека 91 отсто од здравствените работници кои беа заболени од COVID-19 сега се целосно оздравени.
Read more

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Скопје, 16 мај 2020 (МИА) – За една недела Градската општа болница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со COVID-19, објави министерот за здравств
Read more

Средба Филипче - Кикилијас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на престојот

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилијас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соо
Read more

Филипче: Во овие 12 градови веќе нема заразени лица

Заклучно денеска во 12 градови каде имаше заболени, веќе нема активни случаи на COVID-19. Да ги почитуваме мерките и да го задржиме овој тренд, објави на Facebook министерот Венко Филипче.
Read more

Филипче: Сцените од Струга се крајно разочарувачки за мене

Сцените кои ги гледам денес од Струга се крајно разочарувачки за мене.
Read more
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more