Венко Филипче

Нови мерки: Кафулињата се затвораат 14 дена, полициски час од 20 часот

Владата на РС Македонија на денешната итна седница одлучи дека угостителските објекти се затвораат, а полицискиот час ќе почнува од 20 часот и ќе трае до 5 часот наутро, извести премиерот Зоран Заев.
Read more
play_arrow

28-годишна Македонка хоспитализирана по примена вакцина на AstraZeneca во Србија

Млада жена на возраст од 28 години од Македонија е хоспитализирана, откако се вакцинирала со вакцината на AstraZeneca во Србија, изјави министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

За утре закажан состанок на Комисијата за заразни болести

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека Комисијата за заразни болести утре ќе одржи состанок.
Read more

Филипче: Масовната вакцинација ќе почне со оние вакцини кои први ќе стигнат

Масовната вакцинацина на населението ќе започне или со вакцината на AstraZeneca или со кинеските вакцини, а ќе биде објавено кога со сигурност ќе има информации дека тргнале вакцините кон нашата земја.
Read more

Филипче: Сите вакцини се безбедни и корисни

Сакам да ги уверам граѓаните дека буквално секоја вакцина која што е сега присутна или допрва ќе влегува во нашата земја ќе биде безбедна за користење, порача денеска министерот за здравство Венко Филипче. 
Read more

Филипче: Денеска има помалку случаи со COVID-19, засега не се потребни дополнителни рестрикции

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска има нешто помалку случаи со болни со COVID-19 за разлика од претходните денови. 
Read more

Филипче: За сите вакцини и лекови водиме сметка да се соодветно испитани

За сите вакцини и лекови водиме сметка да се соодветно испитани и да ги имаат соодветните сертификати за квалитет и да се потврдени од регулаторните тела, изјави министерот за здравство Венко Филипче, во емисијата „24 Анализа“.
Read more

Филипче ќе поднесе тужба за навреда и клевета против пратеникот Лефков од ВМРО-ДПМНЕ

До граѓанскиот суд утре ќе поднесам тужба за навреда и клевета и нарушување на мојата чест и углед против Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој денес на прес конференција изнесе низа лаги во однос на цените и набавката на вакцините, напи
Read more
play_arrow

Филипче: Нема ништо незаконско, ништо нерегуларно при набавката на кинеските вакцини

Два принципа имаме како и секогаш кога станува збор за вакви набавки, а тоа се внимателност и регуларност.
Read more

Филипче: Платите во јавното здравство ќе се зголемат за 5 отсто

Министерот за здравство Венко Филипче најави зголемување за 5 отсто на платите за сите вработени во јавно-здравствените установи.
Read more

Филипче: Нашите заложби се да обезбедиме здравство за квалитетен живот на секоја жена

Нашите заложби се да обезбедиме здравство за квалитетен живот за секоја жена, порачал министерот за здравство Венко Филипче кој вчера по повод Меѓународниот ден на жената бил во посета на Организацијата на жени на СДСМ во скопската населба
Read more

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Засега не се планираат дополнителни мерки за справување со ширењето на COVID-19 во однос на работата на угостителските објекти и групирањата преку ден на јавни простори, во паркови и на игралишта.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more