Венко Филипче

Немало набавки во четири очи, туку набавки без оглас поради итноста, тврди Филипче

Скопје, 14 јули 2021 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче, во врска со наодите од извештајот на Државниот завод за ревизија, денеска изјави дека не се работи за набавка во четири очи, туку дека станува зб
Read more

Филипче: Присутни се два, три соја на вирусот, превенцијата е иста за сите

Скопје, 14 јули 2021 (МИА) – Принципите на превенцијата се истите и без разлика кој сој на вирусот ќе дојде ќе останат исти – маската, дистанцата, дезинфекцијата на рацете и ние не можеме да живееме затворени.
Read more
play_arrow

Филипче: После 15 јуни дополнителни олеснувања на рестриктивните мерки

Read more

Филипче: Трета трансплантација на срце во историјата на земјава

Министерот Венко Филипче на Facebook објави дека утрово во тек е трета трансплантација на срце во нашата земја.
Read more
play_arrow

Филипче: Ќе иницираме надзор за случајот со починатата пациентка

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека ќе биде спроведен надзор преку Државниот здравствен и санитарен инспекторат за случајот со пациентката која, според објавите на социјалните мрежи, починала на Клиниката за гинеколог
Read more

Филипче се вакцинираше против COVID-19

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на вакциналниот пункт во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје се вакцинираше против COVID-19 со вакцина од кинескиот производител Sinopharm.
Read more

Филипче: Граѓаните да се пријават на vakcinacija.mk, тоа е најсоодветниот и најбрз начин

Граѓаните треба да се пријават на сајтот 
Read more

Филипче: Ако има потреба ќе ги продолжиме мерките и по 20 април

Продолжувањето на сегашните рестриктивните мерки по 20 април ќе зависи од индикаторите кои се следат при носењето на одлуките за нивно воведување, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Скопје, 9 март 2021 (МИА) – Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во болниците, нешто што
Read more

Филипче: Нема простор за паника, вакцината AstraZeneca е безбедна

Нема простор за паника, вакцината AstraZeneca е безбедна и граѓаните треба да бидат спокојни, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче на прашањето на МИА на што треба да внимаваат оние граѓани кои примија вакцина AstraZeneca,
Read more

Филипче: Имаме балансиран систем на рестрикција во кој е исклучително важна индивидуалната одговорност

Имаме балансиран систем на рестрикција во кој е исклучително важна индивидуалната одговорност.
Read more

Филипче: Разрешен директорот на струшката болница, нема нови рестриктивни мерки

„Донесов одлука да го разрешам директорот на струшката болница“, изјави на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.
Read more
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more