вештачка интелигенција

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Привремен договор за клучните правила на Европската Унија кои ја регулираат употребата на вештачка интелигенција, вклучително и владината употреба на вештачка интелигенција во биометрискиот надзор и како да се ре
Read more

Вештачка интелигенција чита древни текстови уништени од ерупција на Везув

Кога експлозијата од ерупцијата на планината Везув стигнала до Херкуланеум во 79 година, изгорела до темел стотици древни свитоци во библиотеката на една луксузна вила и го закопала римскиот град во пепел.
Read more

Кога вештачката интелигенција ќе ја надмине човечката?

Read more
play_arrow

Маск, Гејтс и Закерберг разговараа за регулирање на вештачката интелигенција

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, вели дека постои „универзален консензус“ за потребата од регулирање на вештачката интелигенција откако шефовите на технолошките гиганти се собраа во Вашингтон за да разгова
Read more

Сценарија за катастрофа: Како вештачката интелигенција може да го уништи човештвото?

Предупредувања доаѓаат од сите страни - вештачката интелигенција претставува егзистенцијален ризик за човештвото и мора да се заузда пред да биде предоцна.
Read more

Прва седница за вештачка интелигенција на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН ќе ја одржи својата прва официјална седница за вештачка интелигенција во Њујорк оваа недела, откако Велика Британија повика на меѓународен дијалог за неговото влијание врз глобалниот м
Read more

Новата фирма на Илон Маск ќе ја истражува вселената и ќе работи со Twitter и Tesla

Американскиот милијардер Илон Маск ја објасни целта на неговата нова компанија за вештачка интелигенција xAI, која е да го истражува и разбере универзумот и тесно да соработува со две од неговите компании - Twitt
Read more

Роботите заклучија дека би управувале со Земјата подобро од луѓето

Панел роботи слични на луѓе на самитот на ОН во петокот заклучи дека со тек на време би можеле да станат подобри во управувањето со светот од луѓето.
Read more

Советот за безбедност на ОН ќе ја одржи првата седница за вештачка интелигенција

Read more

Вештачката интелигенција доаѓа на Messenger

Стикери генерирани од вештачката интелигенција се „само почетокот“, велат од компанијата.
Read more

Кумот на вештачката интелигенција: „Опасна е, набргу ќе биде попаметна од нас“

„Кумот на вештачката интелигенција“ Џефри Хинтон поднесе оставка од „Гугл“ за да може слободно да зборува за ризиците поврзани со вештачката интелигенција.
Read more

Вештачка интелигенција помогна да се идентификуваат мистериозни фосили

Фосили на мистериозни заби можно е да припаѓаат на диносаурус кој досега не бил пронајден во Велика Британија, покажа истражувањето на Природонаучниот музеј во Лондон, спроведено со помош на вештачка интелигенциј
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more