вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција засекогаш ќе го промени војувањето

Доколку се остварат предвидувањата на поранешниот извршен директор на Google, војните никогаш повеќе нема да бидат исти благодарение на вештачката интелигенција.
Read more

Вештачката интелигенција ChatGPT доаѓа во Word и Outlook

Во текот на следниот месец, Microsoft би можел да покаже како ќе изгледа имплементацијата на вештачката интелигенција во пакетот Office на компанијата.  
Read more
play_arrow

Грешка на вештачката интелигенција го чинеше Google 100 милијарди долари

Компанијата Google го претстави четбот сервисот Bard – нејзиниот „одговор“ на сè попопуларниот ChatGPT - и успеа со рекламата да ја загрози цената на своите акции.
Read more

Google го лансира Bard - нов модел на јазик од вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција Bard е намалена верзија на ботот што убеди инженер на Google дека има свест.
Read more

Microsoft ќе инвестира 10 милијарди долари во алатката за вештачка интелигенција ChatGPT

Microsoft потврди инвестиција од најмалку 10 милијарди долари во алатката за вештачка интелигенција позната како ChatGPT, по неколку недели гласини за овој колосален финансиски договор.
Read more

Дали вештачка интелигенција откри сигнали од вонземјани?

Неодамна сме сведоци на сè побрзиот развој на вештачката интелигенција (ВИ).
Read more
filter

Ретро дизајни создадени со вештачка интелигенција

Read more
play_arrow

Робот со вештачка интелигенција „ни го спушти“ на сите

Божиќниот говор на најнапредниот робот на светот остава без зборови.
Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Вештачката интелигенција (ВИ) проникна во човечкото секојдневие, од паметни телефони, до здравје, до безбедност, а проблемите поврзани со овие моќни алгоритми се трупаат со години, додека демократските земји се о
Read more

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Македонски научници се дел од тимот што освои прва награда на престижната меѓународна конференција Ubicomp во Англија.
Read more

Google го отпушти инженерот кој кажа дека вештачката интелигенција има чувства

Google го отпушти Блејк Лемојн, инженер во тимот за развоја на вештачка интелигенција кој тврдеше дека јазичната технологија на Google е чувствителна и разумна, пренесе BBC.
Read more
play_arrow

Meta развива вештачка интелигенција за борба против лажните вести

Една од најболните точки на Facebook, но и на останатите социјални мрежи, е неконтролираното ширење дезинформации и лажни вести.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more