влада

Лажна пријава за бомба пред Влада, лицето е откриено и приведено

Read more

Влада: Пописот на дијаспората ќе помогне да се преземат политики и мерки кои ќе ја намалат и спречат миграцијата

Попишувањето на лицата државјани на Република Северна Македонија кои во периодот на спроведување на Пописот 2021 живеат или престојуваат во странство ќе се врши по пат на самопопишување, односно саморегистрација преку онлајн-апликација дос
Read more

Доставен составот и програмата на новата Влада, пратениците ќе ја избираат во сабота

Трансформација на економијата за забрзан раст и повисок стандард,  вложување во јавното здравство, намалување на стапката на сиромаштијата под 16 проценти со посебен акцент на детската сиромаштија, воведување на комунална полиција под инге
Read more

Постигнат договор за владина коалиција, ќе ја сочинуваат СДСМ, ДУИ, партиите од коалицијата „Можеме“ и ДПА

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети објавија дека постигнале договор за владина коалиција, од која дел ќе бидат и партиите од коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ и ДПА на Мендух Тачи.
Read more

Заев и Ахмети пред конечен договор за нова влада

Конечен договор за формирање владина коалиција се очекува на денешната лидерска средба на претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети.
Read more

СДСМ и ДУИ ги продолжуваат преговорите, се усогласува владината програма и распределба на одговорности во ресорите

И денеска продолжуваат конструктивните работни средби меѓу СДСМ и Коалиција „Можеме” од една и ДУИ од друга страна, на ниво на генерални секретари, со цел обезбедување стабилна Влада која во полн четиригодишен мандат ќе ги испорача и оства
Read more

Консултации за нова Влада: СДСМ и ДУИ работат на хармонизација на изборните во владина програма

Генерални секретари на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Демократската унија за интеграција викендов ги продолжуваат интензивните консултации и работата на постигнување коалициски договор меѓу Коалицијата „Можеме”, предводена од С
Read more

Спасовски: Очекувам наскоро да се формира Влада, нема нови избори

Премиерот и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски очекува наскоро да биде формирана новата Влада од страна на неговата партија.
Read more

Владата ја одржа 78. седница

Владата на Република Северна Македонија на денешната 78. седница, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе Протоколот за работа на кошаркарските клубови при КФСМ за одржување тренинзи и натпревари без присуство на публика и Пр
Read more
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more