вода

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Според извештајот за водите за капење, речиси 85% од местата за капење во Европа се рангирани како „одлични“.
Read more

Зошто еднаш зовриена вода не треба повторно да се загрева?

Дали некогаш сте го прочитале упатството од бокалот за вода кој го користите дома?
Read more

И пиењето премногу вода може да има штетни последици по здравјето

Летото е жешко и спарно, а со многу планирани активности и повеќе забава на отворено, важно е да останете хидратирани.
Read more

Студена вода - кој треба а кој не треба да ја пие?

Ладната вода секогаш има подобар вкус, бидејќи ниските температури можат да го прикријат лошиот вкус.
Read more

Дали треба да пиете вода пред или после јадење?

Правилото е дека треба да испиеме најмалку шест чаши вода за правилно функционирање на организмот и поттикнување на метаболизмот. Но, кое е најдоброто време да се напиеме вода?
Read more

Луѓето кои секојдневно не пијат доволно вода го зголемуваат ризикот од опасни болести

Луѓето кои не пијат доволно вода секој ден ги зголемуваат шансите да добијат смртоносна болест. Научниците апелираат луѓето да пијат 6 до 8 чаши вода на дневна база за да го спречат ризикот од срцева слабост.
Read more

Внимателно со пластичните шишиња: Што вели анализата на вода што стоела 24 часа?

Чудниот вкус на водата откако некое време била во пластично шише за повеќекратна употреба има свои причини, истакнуваат данските научници.
Read more

Што се случува во телото ако секој ден пиете кисела вода?

Многумина тврдат дека киселата вода е добра, дека има многу позитивни ефекти врз организмот во споредба со обичната вода и газираните пијалаци, но што ќе се случи ако ја пиете секој ден?
Read more
play_arrow

Како Исланѓаните користат вода и термални извори за да го зачуваат здравјето

Водата носи многу придобивки за организмот, а е составен дел од културата на Исланѓаните кои редовно практикуваат седење во термални извори.
Read more

Јавните чешми и бунарите во руралните средини најподложни на бактерии, водата се злоупотребува и за наводнување

На територија на Општина Чучер-Сандево има околу 30 јавни чешми и извори за вода кои што се наоѓаат во селата Бразда, Глуво, Чучер, Сандево, Бањани, Горњани, Мирковци, Кучевиште и Побожје и кои што не се поврзани на водоводната мрежа со ко
Read more

Можни причини зошто чувствувате жед иако пиете доволно вода

Постојат ситуации во кои се чувствуваме многу жедни и имаме желба за дополнително пиење вода.
Read more

Квалитетот на пакуваните минерални води прв пат во земјава ќе се испитува со најсовремена опрема

Секторот за санитарна контрола при ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамките на ИСО 17025 на почетокот на месецов со последната надзорна посета на Институтот за акредитација направи проширување во методите за тестирање.
Read more
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more