водороден погон

play_arrow
filter

Студенти направија автомобил што поминува преку 2.000 километри без полнење

Студентскиот тим Eco-Runner Team Delft од Технолошкиот универзитет во Делфт во Холандија го претстави својот нов автомобил на водороден погон со кој имаат намера да го соборат светскиот рекорд за најдолго растоја
Read more

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Британската компанија Rolls-Royce денеска соопшти дека успешно тестирал авионски мотор на водород за прв пат во светот на воздухопловството, што е важен чекор кон декарбонизација на воздушниот транспорт.
Read more
play_arrow
filter

Alpine Alpenglow е тркачки концепт со погон на водород

Alpine претстави футуристички тркачки прототип на едносед кој покажува дека компанијата е сериозна во врска со водородниот погон.
Read more

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Германскиот производител на моторни возила работи на нов производ кој ќе ја воодушеви планетата.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more