воен авион

Русија го враќа во служба шпионскиот авион М-55 од советско време

Британското разузнавање има информации кои велат дека Русија се подготвува да го врати во служба шпионскиот авион од советската ера наречен M-55, во НАТО познат како Mystic-B.
Read more
play_arrow

Американските беспилотни авиони X-47B одат во музеј после 10 години служба

Кога станува збор за американските авиони, еден од најпознатите е секако беспилотниот X-47B, а од компанијата Northrop Grumman најавија дека овие летала се подготвуваат за испорака во два воздухопловни музеи каде ќе станат дел од постојана
Read more

Руски воен авион го нарушил воздушниот простор на Шведска

Руски авион Ан-30 на кратко навлегол во воздушниот простор на Шведска, соопшти армијата.
Read more

Американското воено воздухопловство објави рендер на бомбардерот B-21 Raider

Воздушните сили на САД имаат намера да додадат стелт-бомбардери B-21 во својата флота.
Read more
play_arrow

Најновиот американски борбен авион F-15EX го изврши првиот тест-лет

Најновиот американски борбен авион F-15EX, произведен од Boeing, успешно го изврши првиот тест-лет.
Read more
play_arrow

Погледнете како F-22 Raptor ѝ пркоси на гравитацијата

Американското воено воздухопловство многу се гордее со борбениот авион од петта генерација, F-22 Raptor, доказ за тоа е оваа снимка направена во Алјаска.
Read more

По повеќе од 10 години фотографиран „невидливиот“ F-117 во лет

Американскиот „невидлив“ борбен авион Lockheed F-117 е фотографиран во лет, по повеќе од 10 години. Фотографот Сантос Касерес направи фотографијата додека си заминуваше од воената база Нелис во Лас Вегас.
Read more

Руски воен авион пресретна американски шпионски авион над Балтичко Море

Руски авион ловец Су-27СМ денеска пресретна американски авион РЦ-135 во близина на руската граница над Балтичко Море, соопшти денеска рускиот Национален центар за контрола на одбраната.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more