војна Украина

play_arrow

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Рускиот претседател Владимир Путин, зборувајќи со чаша шампањ в рака, изјави дека неговата земја ќе продолжи со нападите врз енергетската инфраструктура на Украина, која веќе предизвика прекин на струја и вода.
Read more

Путин: Да, ги напаѓаме украинските електрани. Но, кој почна прв?

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војската ќе продолжи да ја напаѓа енергетската инфраструктура на Украина и покрај бранот глобални критики поради нападите кои оставија милиони луѓе без струја и вода
Read more

Орбан стави вето на помошта од ЕУ за Украина

Советот на министри за финансии на ЕУ одржа состанок на кој требаше да биде усвоена новата финансиска помош за Украина. Сепак, тој не беше усвоен поради ветото на Унгарија.
Read more

Институтот за војна откри клучен дел од украинскиот воен план

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нов извештај за ситуацијата на украинското бојно поле, во кој се наведува дека клучен дел од воениот план на Украина е да изврши последователни офанзиви.<
Read more

Путин наскоро планира да ги посети окупираните територии во Украина

Портпаролот на рускиот претседател Дмитри Песков изјави дека Владимир Путин наскоро планира да ги посети окупираните територии на Украина.
Read more

Украина: Русите нападнаа на исток, ги одбивме

Главниот штаб на украинската армија го објави последниот извештај за состојбата на  фронтот.
Read more

Почна евакуацијата од Херсон

Украинските власти почнаа да ги евакуираат граѓаните од градот Херсон, неодамна ослободен од киевските трупи по неколкумесечна руска окупација, јави dpa.
Read more

Нови жртви по рускиот ракетен напад, Украинците без струја

Најмалку четири лица загинаа, а десет беа ранети во вчерашниот руски ракетен напад врз Херсон, од кој руските сили се повлекоа пред две недели, изјави гувернерот на регионот во Украина каде главно нема струја и в
Read more

Меркел имала план да ја спречи војната, сè пропадна: „Немав овластување“

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сакала да воспостави европски формат за разговори во кои ќе бидат вклучени францускиот претседател Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин за
Read more

Reuters: Претставници на Русија и Украина тајно се сретнале минатата недела

Претставници на Русија и Украина тајно се состанаа минатата недела во Обединетите Арапски Емирати за да разговараат за размена на затвореници, како и за повторно воспоставување на извоз на руски амонијак во Африк
Read more

Украина: Русите тајно ги мобилизираат жителите на Крим

Главниот штаб на вооружените сили на Украина вчера објави дека „се во тек тајни мерки за мобилизација во редовите на руските окупациски сили“ на полуостровот Крим.
Read more

Голем пресврт: Дали Путин сака пауза?

Поранешниот воен аналитичар и разузнавач Филип Инграм ја коментираше актуелната ситуација на украинското бојно поле за Sky News.
Read more
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more