volkswagen

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Станува збор за модел кој е произведен во САД специјално за американскиот пазар.
Read more
filter

28 мај 1937, основан бил автомобилскиот гигант Volkswagen

На 28 мај 1937 година Владата на тогаш нацистичка Германија основала државна компанија за производство на автомобили наречена Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH.
Read more

Топ 5 најголеми произведувачи на електрични автомобили во 2020

И покрај сè, претходната година беше успешна за произведувачите на електрични автомобили.
Read more
play_arrow

Роботите доаѓаат: Како ќе изгледа полнењето е-автомобили на Volkswagen?

Не е првпат да слушаме приказни за автономни роботи за полнење.
Read more
play_arrow
filter

Збогум eGolf, добредојде ID.3

Volkswagen по 3 години го прекина производството на електричниот Golf во Дрезден.
Read more
filter

Кој е најпродаваниот електричен автомобил во Европа?

Volkswagen ID.3 е најпродаваниот електричен автомобил во Европа за минатиот месец, а со тоа германскиот произведувач ги престигна Tesla и Renault.
Read more
play_arrow

Кој е побрз: Volkswagen ID.3 или Golf 8 GTI?

Пред неколку години Volkswagen започна со производство на електрични автомобили. Меѓу нив е и компактниот електричен автомобил ID.3, како и кросоверот ID.4. ID.3 е сличен на Golf, но од друга страна се сосема различни.
Read more
play_arrow

Објавен тизерот за Golf R – ќе биде најмоќниот Golf досега

Новиот Volkswagen Golf R се појави на тестирањето на патеката во Нирбургринг, а сега германската компанија објави и тизер со кој го најавува неговото пристигнување.
Read more
play_arrow
filter

Познат датумот кога Volkswagen ќе го претстави новиот Golf R

Volkswagen во ноември ќе го претстави Golf R, а сега е објавен и тизер кој го најавува новиот модел.
Read more
filter

Volkswagen го претстави новиот Golf GTI Clubsport со 300 КС

Новиот GTI Clubsport го придвижува дволитарски 4-цилиндричен бензин мотор кој развива 300 коњски сили и 400 Nm максимален вртежен момент.
Read more
filter

Вака изгледа новиот Tiguan X на Volkswagen

Од Volkswagen веќе имаат импресивна понуда за кинескиот пазар, но тоа не беше пречка за да ја прошират понудата на кросовери.
Read more
filter

30 јули 2003, Volkswagen ја произведе последната „буба“

По 65 години во производство, на денешен ден престана да се произведува легендарниот германски автомобил.
Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more