врани

Врани напаѓаат луѓе во Србија

Најмалку две врани нападнале девојка во Ниш. Бегајќи од птиците паднала во грмушките покрај пешачката патека. Таа врескала и се обидела да се одбрани мавтајќи со хартијата во раката.
Read more

Пред да нападнат даваат предупредување: Зошто враните напролет напаѓаат луѓе?

Со доаѓањето на пролетта, нападите на луѓе извршени од врани не се невообичаена појава. Зошто е тоа така?
Read more

Топ 5 најинтелигентни животни

Луѓето се најинтелигентните суштества на оваа планета, но не се единствените. Имено, некои видови животни се многу интелигентни, а според научните истражувања ова се петте најинтелигентни животни.
Read more

Истражување: Враните имаат повисока когнитивна способност од малите деца и мајмуните

Сите знаеме дека враните се интелигентни животни кои можат да го разберат концептот на нулата, но ново истражување сега сугерира дека нивното разбирање на еден когнитивно сложен принцип е подобро од мајмуните и дека е споредливо со она кај
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more