вселена

filter

14 јануари 2005, сондата Хајхенс го направила најдалечното слетување од Земјата

По седумгодишно патување европската сонда Хајхенс успеала да се спушти на сатурновата месечина Титан и да ги испрати првите фотографии во контролата на летање во Дармштат.
Read more

Вселенско чудовиште: Супермасивна црна дупка скриена во минијатурна галаксија

Научниците од опсерваторијата Chandra на НАСА неодамна открија чудовишна црна дупка „закопана“ во прашина и гас и лоцирана во џуџеста галаксија.
Read more

Ни се заканува инвазија на вонземјани, но не каква што очекуваме

Постојаниот развој во истражувањето на вселената и вклучувањето на нови, приватни компании во тоа истражување, претставува ризик за Земјата од инвазијата на вонземјани, но не какви што очекуваме и си замислуваме, предупредуваат научниците.
Read more
filter

23 септември 1846, откриена била планетата Нептун

На денешен ден германскиот астроном Јохан Готфрид Гале официјално ја открил планетата Нептун, со помош на Французинот Урбен Ле Верје.
Read more

Небесни настани во кои ќе уживаме во септември

Ако времето нѐ послужи, во септември ќе можеме различни небесни феномени да видиме од Земјата.
Read more

Небесни настани во кои ќе уживаме во мај

Небото овој месец ќе биде навистина разиграно, па љубителите на астрономијата ќе имаат полни раце работа, но и оние ентузијастите кои уживаат да гледаат нагоре.
Read more

Погледни нагоре: Многу астероиди минуваат покрај Земјата деновиве

Американската вселенска агенција НАСА предупреди на неколку астероиди кои ќе поминат покрај Земјата во следните недели, а некои од нив се доста големи.
Read more
play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Секоја планета во нашиот Сончев Систем има различна гравитација, но и различна атмосфера, темптература и брзина на ротација. Тоа значи дека секоја нуди различни услови.
Read more

Турција ќе го лансира својот прв комуникациски сателит

Read more
play_arrow

Како би изгледал човекот на други планети?

Зошто изгледаме онака како што изгледаме? Тоа најмногу се должи на условите кои ги нуди нашата планета, што значи дека на друга планета човекот би претрпел измени и би изгледал поинаку.
Read more

Студија на НАСА тврди: Веројатно вонземските цивилизации сами себе се уништиле

Нова студија на НАСА и  Калифорнискиот технолошки институт проценува дека оптималниот временски склоп за развој на вонземски цивилизации се случил околу 8 милијарди години по формирањето на Млечниот Пат и дека та
Read more

Руски космонаут објави видео од неговата прва вселенска прошетка

Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more