вселена

Астрономи открија егзопланета која можеби е океански свет

Човековото познавање на егопланетите во 1991 година беше ограничено на оние што орбитираат околу Сонцето, но 33 години подоцна е познато дека постојат „милијарди кандидати за егзопланети“ само во нашата галаксија Млечен Пат.
Read more
play_arrow

Gaia откри чудни ѕвездени земјотреси

Вселенската сонда набљудува бранови слични на цунами на илјадници ѕвезди.
Read more

Што да набљудуваме на ноќното небо во ноември?

Доколку небото е ведро, а загадувањето минимално, ова се настаните во кои ќе можеме да уживаме во текот на ноември.
Read more
play_arrow

Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Факт е дека не само за вселената, туку за нашиот Сончев Систем знаеме многу малку. И сенешто постојано не изненадува.
Read more
play_arrow

10 неверојатни факти за Јупитер што ги изненадија и астрономите

Јупитер е петтата планета од Сонцето и најголема во Сончевиот Систем.
Read more
play_arrow

Успех на првата арапска вселенска мисија: Испрати сигнал од Марс

Сондата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) вчера успешно влезе во орбитата на Марс, како важен дел од првата арапска вселенска мисија.
Read more
play_arrow

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Кинеското вселенско летало Chang’e 5 успешно слета на Месечината.
Read more
play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување SLAC со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии од 3.200 мегапиксели, користејќи напреден уред за сликање дизајниран за истражување на вселената.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more