вселена

James Webb сними огромен прашалник во вселената

Read more
play_arrow

НАСА објави видео - 133 дена на жешкото Сонце

Преку собирање слики од Сонцето, научниците решија да ги одберат најинтересните моменти од неговиот живот и да направат едночасовно видео.
Read more

Егзопланета оддалечена 100 светлосни години од Земјата можеби е покриена со вода

Меѓународен тим на истражувачи откри егзопланета која би можела целосно да биде покриена со вода.
Read more

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Целта на мисијата Gaia (Гаја) е да мапира милијарди објекти во вселената, главно ѕвезди, со цел да ни овозможи подобро познавање на физичките својства на ѕвездите, како и нивните движења и еволуцијата на Млечниот Пат.
Read more

Вселенско тело налик планета ќе помине најблиску до Земјата од времето на неандерталците

Во далечните проостранства на Сончевиот Систем има многу мистериозни објекти, а сега еден од нив започна да се приближува до нашата планета.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more