вселена

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија, Sagittarius A*, брзо се врти и го менува простор-времето околу неа, покажа новото истражување.
Read more
24 октомври 2014, скокот од работ на вселената на Ален Јустас
filter

24 октомври 2014, Ален Јустас скокнал од работ на вселената

Директорот на Google, 57-годишниот Ален Јустас, станал вториот човек кој скокнал од работ на вселената по Феликс Баумгартнер во 2012 година.
Read more

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Неодамнешните истражувања на јапонските научници сугерираат дека учебниците по астрономија наскоро би можеле да претрпат ревизија.
Read more

Што се случува доколку астронаут почине во вселената?

Опкружени со црнило, истражувачите на вселената мораат да бидат подготвени за бројни непријатности и непредвидливи ситуации. Меѓутоа, што се случува доколку некој почине во вселената?
Read more

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Мистериозен руски сателит се распадна на почетокот на јануари, по што се создаде „облак“ од вселенски отпад кој може да орбитира околу Земјата стотици години.
Read more
play_arrow
filter

Како дијамантските дождови од Уран и Нептун ги инспирираа научниците да направат нанодијаманти од пластика?

Со помош на пластика научниците успеаја да го реконструираат процесот на формирање на дијаманти и процесите што се случуваат длабоко во најоддалечените планети на Сончевиот Систем.
Read more

Се појави мистериозен нов сигнал од вселената и се повторува

Брзите изливи на радиобранови се една од најфасцинантните мистерии во универзумот.
Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Неодамнешните истражувања придонесоа за нови сознанија за формирањето на гасниот гигант, но и за целиот Сончев Систем.
Read more

Русија подготвува три мисии на Венера до 2034 година

Руските научници планираат три мисии на Венера до 2034 година, кои ќе се обидат да испорачаат почва од таа планета за прв пат во историјата, соопшти Лео Грин, научен директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на н
Read more
play_arrow

Снимка на телескопот James Webb на патот до L2

Ноќта помеѓу 27 и 28 декември, кога небото над опсерваторијата накратко се осветли, новиот телескоп доби можност веднаш да се покаже.
Read more
play_arrow

Симулација: Што се случува кога ѕвезда премногу ќе се доближи до црна дупка?

Серија симулации спроведени од тим научници со помош на суперкомпјутери фрлаат светлина врз процесите што се случуваат кога ѕвезда премногу ќе се приближи до црна дупка.
Read more

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Пред 75 години научници лансираа ракета во вселената на чиј врв имало камера, така е направена првата фотографија од Земјата, пишува Popular Mechanics.
Read more
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more