вселенска мисија

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Русија се подготвува за прва мисија на Венера по советската ера, а подготовките веќе започнаа преку државната корпорација Роскосмос.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА успешно слета на Марс, ги испрати и првите фотографии

По патување од 7 месеци, роверот Perseverance успешно слета на површината на Марс. Мина 468 милиони километри за да слета на кратерот Језеро, од каде ги испрати и првите фотографии.
Read more
play_arrow

Роверот на НАСА денеска ќе слета на Марс, ќе бара знаци на живот

По седум месеци патување, роверот Perseverance денеска ќе слета на Марс, што ќе биде почеток на повеќегодишна потрага по докази за микробиолошки живот на Црвената планета.
Read more
filter

Спектакуларна глетка: Арапската Hope испрати фотографија од Марс

На фотографијата се гледа најголемиот вулкан во Сончевиот Систем, Олимп Монс.
Read more

Црвената планета сепак порано била сина – Дали имало живот на Марс?

Двајца британски научници открија испарување на водена пареа во атмосферата на Марс, користејќи ги податоците добиени од сондата на руско-европскиот орбитар ExoMars, објави Роскосмос.
Read more

Ердоган: Со господ напред, одиме на Месечината

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги објави амбициозните планови на неговата земја за десетгодишна вселенска програма која вклучува мисии на Месечината, турски астронаути во вселената и развој на софистицир
Read more

2021 ќе биде голема година за Кина - приоритет е првата кинеска вселенска станица

CASC планира повеќе од 40 лансирања во вселената во 2021 година.
Read more
play_arrow
filter

Првпат по 44 години: Примероци од Месечината стигнаа на Земјата

Кина официјално стана трета земја во светот која успешно собрала примероци од површината на Месечината, откако нејзиниот лунарен лендер Chang’e-5 успешно се врати на Земјата.
Read more
play_arrow

Што откривме за Марс во 2020 година?

Марс е четвртата планета од Сонцето со просечна оддалеченост од 227.940.000 км.
Read more

Приватната вселена ќе почека: Прекинат пробниот лет на Virgin Galactic

Вселенската компанија на сер Ричард Бренсон Virgin Galactic го прекина денешниот обид на SpaceShipTwo за пробен суборбитален лет од вселенскиот аеродором во Ново Мексико, САД.
Read more

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Кина денеска сооопшти дека нејзината сонда заврши со земање примероци од површината на Месечината и ги заклучи во вселенското летало со кое ќе ги врати на Земјата.
Read more
play_arrow

Марс, доаѓаме: Perseverance полетува задутре

Вселенскиот ровер Perseverance в четврток ќе полета кон Марс, соопшти американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА.
Read more
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more