загадување

Сибирскиот снег е загаден со микропластика

Руски научници се обидуваат да го разберат степенот на потенцијална опасност од присуството на пластични микрочестички со кои е загаден снегот во Сибир, што претставува голема закана за животната средина во овој р
Read more
play_arrow

Еколошка акција за чистење на дел од крајбрежјето на реката Вардар

Еколошка акција за расчистување на една од дивите депонии на крајбрежјето на реката Вардар ќе се спроведе денеска во пресрет на 22 март, Светскиот ден на водите.
Read more

Заштитни мрежи на реките од сливот на Охридското Езеро

Read more

Во Битола стапуваат на сила препораките и краткорочните мерки при надминат праг на алармирање

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека прагот за алармирање поради штетни ПМ10 честички во воздухот е надминат на мерно место во Битола, поради што во градот стапуваат на сила владините краткорочни препораки
Read more

Купишта ѓубре се вади од Охридското Езеро

Деновиве екпите на ЈП „Охридски Комуналец“ имаат полни раце работа со расчистување на отпадот што езерските води го исфрлаат по крајбрежјето и кејот.
Read more
play_arrow

Спасување заробени фоки

Како и многу други водни животни, фоките често се заплеткуваат во остатоци од мрежи и пластика оставени од неодговорниот човек.
Read more

Шест улици во Охрид ќе добијат индивидуални садови за одлагање отпад

Индивидуалните домаќинства на шест улици во Охрид оваа година согласно Програмата за заштита на животната средина и природа ќе добијат садови за одлагање отпад.
Read more

Универзитет Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

Загадувањето на воздухот го зголемува ризикот од неповратно губење на видот, покажаа резултати од долгорочно истражување објавено денеска.
Read more

Во 2021 со заеднички напори до здрава и чиста животна средина

Наспроти бројните долгогодишни предизвици во животната средина и отежнатите услови за работа поради пандемијата со коронавирусот, надлежните оценија дека 2020 година можеме да ја сметаме за успешна во однос на заштитата на животната средин
Read more

Петровска: ДИЖС ќе го затвори „Пејпер мил“ ако продолжи да го загадува воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина интензивно работи на спречување на загадувањето од фабриката „Пејпер мил“ во Кочани и доколку наскоро состојбите не се променат, можно е нејзино затворање, најави директорката на инспекторатот, Ана
Read more

Седум охрабрувачки еколошки победи во 2020 година

Во 2020 година, Австралија и западниот дел на САД беа погодени од шумски пожари, Централна Америка и крајбрежјето на Персискиот Залив беа погодени од урагани, темни облаци и скакулци паднаа над Африканскиот Рог и смртоносна нова болест се
Read more

Амазонската прашума за 18 години изгуби површина колку Шпанија

Прашумата Амазон е многу позагрозена отколку пред осум години, се наведува во извештајот на група истражувачи и невладини организации насловен „Амазон под притисок“.
Read more
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more