загадување на воздухот

Најголемиот брод за крстарење во светот исплови од Мајами, еколозите загрижени

Најголемиот брод за крстарење во светот, Icon of the Seas, тргна на своето прво крстарење од Мајами, Флорида. но веќе предизвикува загриженост поради емисиите на метан.
Read more

Вулканските карпи околу Исланд го намалуваат загадувањето повеќе од шумите

За време на мисијата на крајниот север на Европа, истражувачите открија дека вулканската карпа богата со базалт пронајдена околу Исланд има способност драстично да го намали јаглерод диоксидот (CO2) од атмосферат
Read more
play_arrow

Како би изгледала Земјата кога би можеле да ги видиме стакленичките гасови?

Познато е дека поради активностите на човекот, нивото на јаглерод диоксид во атмосферата се зголемува со рекордна брзина, што придонесува за затоплување на планетата и климатските промени.
Read more

Неделно внесуваме микропластика во телото колку една кредитна картичка: Каде таа завршува?

Научниците се обидоа да утврдат кои делови од нашите дишни патишта се блокирани од микропластика, имајќи предвид дека секоја недела вдишуваме микропластика колку што има во една кредитна картичка.
Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Половните автомобили веќе поскапеа за околу 25 отсто, поскапеа и новите автомобили, а најавените европски правила се закануваат да доведат до ново поскапување.
Read more

Никој не знае од каде доаѓаат: Расте нивото на гасови кои го „јадат“ озонот

Научниците утврдија дека во атмосферата брзо се зголемуваат нивоата на пет хлорофлуоројаглероди (CFC) кои ја осиромашуваат озонската обвивка, кои се штетни материи кои се глобално забранети од 2010 година поради
Read more

На повидок „граѓанска војна“ во Европа поради забраната за возила на дизел и бензин

Алијансата на земји што ги поддржуваат автомобилите со мотори со внатрешно согорување, предводена од Германија, го интензивираше спорот околу европскиот закон кој ќе ги испрати ваквите мотори на депонија како дел
Read more

Европските банки би можеле да го загрозат планот за намалување на емисиите на јаглерод

Европските банки би можеле да ги загрозат плановите за намалување на емисиите на јаглерод на нето нула и зголемување на употребата на обновливи извори на енергија доколку не престанат директно да финансираат нови
Read more

Зголемено загадување на воздухот, стапуваат во сила мерките за надминат праг на алармирање

На мерните места во Скопје – Центар и Лисиче, како и во Кичево, Кавадарци и Струмица регистрирано е надминување на вредноста на загадувачки супстанции од 150 микрограми на кубен метар во текот на два последовател
Read more

Скопска дилема: Подобро поскап гас, отколку скапо лекување од загадувањето со дизел и мазут

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас.
Read more

Токсични честички од загаден воздух најдени во органите на неродени бебиња

Знаеме дека загадениот воздух е најголемиот еколошки ризик фактор за прерана смрт.
Read more

Производството на омилената храна на милиони луѓе е главен загадувач на животната средина

Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more