заштитна маска

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Маските и понатаму се најдобар начин да се заштитите себеси и другите од пренесување на коронавирусот, а во случај да се најдете во друштво на „сомнителна“ личност без маска, еве што треба да направите.
Read more

Санкционирани 647 граѓани за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата санкционирани се 647 граѓани за неносење заштита на лице – маска, информираат од МВР.
Read more

Казни за 485 лица за неносење маски

Скопје, 17 септември 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија се регистрирани 485 прекршоци за неносење лична заштита на лице.
Read more

За неносење маски 600 казни во изминатото деноноќие

Скопје, 15 септември 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија регистрирани се 600 прекршоци за неносење лична заштита на лице.
Read more

Изминатото деноноќие регистрирани 525 прекршоци за неносење маска

Скопје, 14 септември 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 525 прекршоци.
Read more

Која е тактиката да ги убедите луѓето да носат маска?

Пензиониран ФБИ преговарач во заложнички ситуации, иследник, инструктор и експерт советува која е најдобрата тактика да ги натерате луѓето да носат маска во време на пандемија.
Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Носењето заштитна маска во јавност помага во спречувањето на ширење на коронавирусот, но некои луѓе сепак имаат проблеми со нејзината употреба. Ја носат, но со неа ја прекриваат само устата, но не и носот.
Read more
play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Во Израел се изработува најскапата маска против коронавирусот, почетната цена е 1,5 милиони долари.
Read more

МЗ: Задолжително носење маска, правилната употреба клучна во справувањето со COVID-19

Задолжително е носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата во сите јавни затворени простори, како што се средства за јавен превоз, маркети, банки, пошти, амбуланти, болници, институции, како и на отворени простори, каде нема
Read more
play_arrow

Експеримент: Колку навистина штитат маските?

Ако не сте сигурни дали носењето маска навистина е корисно, погледнете го ова видео.
Read more

Грција воведе задолжително носење маска во продавници, фурни, месарници, фризерски салони

Во продавниците за малопродажба, во продавниците за храна, како што се фурни и месарници, во јавните служби што работат со странки, како и во фризерските и козметичките салони, Грција од утре воведува задолжително носење маска, како за гра
Read more

Тест од една секунда: Проверете дали вашата маска е ефикасна

Заштитните маски може да бидат наменети за еднократна употреба, но може да ги користите и поголго време доколку ги перете редовно и на правилен начин.
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more