заштитни маски

Во САД задолжително носење маски во јавен превоз

Вашингтон, 30 јануари 2021 (МИА)  –  Американскиот центар за контрола и превенција на болести издаде наредба што стапува на сила од понеделник според која – носењето маски е задолжително во сите средства за јавен
Read more

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Јапонски истражувачи докажаа дека маските можат да заштитат од честички на коронавирусот во воздухот, но дури ни маски од професионален квалитет не можат целосно да го елиминираат ризикот од зараза.
Read more

Казнети 617 лица за неносење заштитна маска

МВР информира дека во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, биле регистрирани 617 прекршоци.
Read more

Казни за 874 лица за неносење маски

Read more

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Read more

За неносење маски казнети 870 лица

Read more

Регистрирани 593 прекршоци за неносење маски за лице

Read more

МВР регистрира 415 прекршоци за неносење маска

Read more

За неносење маски казни за 511 лица

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Полицијата во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија регистрирала 511 прекршоци за неносење лична заштита на лице.
Read more
play_arrow

Неверојатната разлика меѓу носење и неносење маски

Истражување објавено во медицинското списание Thorax покажа колку е важно носењето маски во блокирање на честичките кои излегуваат од нашите уста и нос.
Read more

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маска во изминатите 24 часа

Скопје, 24 јули 2020 (МИА) – Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 359 прекршоци.
Read more

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Во врска со текстот објавен на порталот irl.mk
Read more
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more