збор на годината

Одбран зборот на годината, точно опишува колку 2022 е ужасна

Брегзит, ковид, војна, климатски катастрофи, лоша економија, политичка нестабилност, глобална несигурност, чувство на пропаст која наближува.
Read more

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Познатиот онлајн речник Merriam-Webster го прогласи зборот „вакцина“ за збор на годината бидејќи од лек против пандемијата на COVID-19 стана „политички аргумент и извор на поделба“ во општеството.
Read more

Оксфорд: „Вакцина“ е зборот на годината

Поимот „vax“ и изведенката „vaxxed“ (на македонски: „вакцина“ и „вакциниран /-а, -о, /-и“) се избрани за поим на годината, според лексикографите на Оксфордскиот речник на англискиот јазик (ОЕД), пренесе BBC.
Read more

„Локдаун“ е зборот што ја одбележа годината

Collins Dictionary го прогласи „локдаун“ за збор на годината, објаснувајќи дека овој збор претставува заедничко искуство за неколку милијарди луѓе во 2020 година, пренесе BBC.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more