здрава храна

Мини пици без тесто - невообичаена подлога и здрави состојки

Кога немате многу време и сакате нешто едноставно, вкусно и брзо, мини пиците се одлично решение. Можете да ги направите со домашно тесто, лиснато тесто или без тесто со подлога од компир или сладок компир (батат).
Read more

Што да јадете наутро за да се ослободите од салото на стомакот?

Постојат два типа на луѓе, оние кои размислуваат за појадокот уште пред да заспијат навечер и оние кои мораат да се натераат да јадат нешто наутро.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Брза туна салата со тестенини

Одлична идеја за лесен и брз ручек што ќе ве држи сити и истовремено ќе ви даде голема доза на витамини и минерали – туна салата со тестенини и зеленчук.
Read more

Подобро од овесна каша: Најздравиот појадок во светот

Секојдневието станува сè побрзо и побрзо, а работата често ни го диктира темпото на живот.
Read more

4 клучни намирници за подобро здравје на целиот организам

Нема многу намирници кои можеме да ги јадеме во текот на денот или во одредено време без да го загрозиме нашето здравје.
Read more

Здрава и убава: Кои витамини и минерали ѝ требаат на жената по 40-тата година?

Телото од храната што ја внесуваме ги зема потребните протеини, јаглехидрати, масти, минерали и витамини за да ја подобри клеточната делба, да ги спроведе нервните сигнали, да ја подобри густината на коските, итн.
Read more

Заборавено овошје кое го зајакнува имунитетот и има повеќе витамин Ц од лимонот

Мушмулите, некогаш многу популарни на нашите простори, денес се речиси заборавени. Се работи за лековито овошје кое благотворно делува на целиот организам.
Read more

Кои се придобивките од јадењето по еден морков дневно?

Морковите се зеленчук кој е исклучително добар за здравјето. Морковите содржат бета-каротен, кој им ја дава таа карактеристична портокалова боја.
Read more

Бабура - парче здравје за оние со срцеви проблеми

Употребата на пиперките бабури во исхраната поволно влијае на луѓето со предиспозиција за кардиоваскуларни заболувања.
Read more

Ако компирот има специфичен мирис - не го јадете

Некои компири можат да бидат токсични и ако ги јадете симптомите може да бидат сериозни. Добрата вест е дека постои начин да се спречи оваа непријатност и тоа со само еден поглед.
Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Појадокот треба да биде вашиот најздрав оброк и треба да смислитете јадење кое ќе ви обезбеди доволно хранливи материи за вашето тело и кое ќе ви даде енергија.
Read more

Храна за холестерол vs. храна убиец на холестерол

Зголемениот холестерол е една од главните причини за болести на срцето и крвните садови.
Read more
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more