здрава храна

Храна богата со антиоксиданси што мора да ја вклучите во исхраната

Антиоксидансите се супстанции кои го штитат телото од слободните кислородни радикали кои можат да ги оштетат клетките. Затоа, во исхраната треба да вклучите што повеќе храна богата со антиоксиданси.
Read more

Научници открија која храна за колку минути го намалува животот

Засладените газирани пијалаци, сендвичите, виршлите, хамбургерите го скратуваат животниот век на човекот, додека овошјето, зеленчукот без скроб и мешаниот зеленчук, како и целите житарици се поврзани со продолжување на животот.
Read more

Кои намирници прават да бидете уште погладни­?

Кога ќе огладнеме, често посегнуваме по храна штетна за линијата, храна која наместо да нѐ засити само го зголемува чувството на глад.
Read more

Кое е најлошото време од денот да јадете јаглехидрати?

Јаглехидратите сами по себе не се лоши, но има периоди од денот кога е најдобро да ги избегнувате.
Read more

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Експерти од Финска ги проучуваа навиките во исхраната на 147 здрави лица, со здрава тежина, во текот на 4 месеци.
Read more

Еден тип на исхрана е клучот за борба против дебелината и дијабетес тип 2

Една нова студија покажува дека едноставното веганство во текот на 12 недели може да им помогне на некои луѓе да слабеат здраво.
Read more

3 намирници кои се сметаат за најздрави во светот

Денес, кога воздухот ни е загаден, вистинска реткост е да се најде здрава храна.
Read more

Бомба за имунитет: Напиток кој треба да го пиете секоја недела

Ѓумбирот, медот и лимонот се дел од состојките во овој супер сок, а еве како да направите вистинска витаминска бомба за имунитет.
Read more

Слатка, а здрава: Храна која може да го замени шеќерот

Шеќерот се наоѓа дури и таму каде што мислите дека не е.
Read more

Една житарица е нектар за срцето

Секој знае дека јачменот е една од најздравите намирници, но постои посебен вид на овие житни култури кој има уште подобар ефект врз човечкото тело, а е особено ефикасен за правилно функционирање на срцето.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Read more