земјотрес

filter

18 април 1906, разорен земјотрес го уништил Сан Франциско

Утрото во 5 часот и 12 минути по локално време на денешен ден во 1906 година силен земјотрес го погодил Сан Франциско уништувајќи 80 проценти од градот.
Read more

Земјотрес од 3,2 степена во Полошкиот крај

Read more

Два земјотреса ја погодија Австрија, епицентрите во близина на Виена

Read more

Земјотрес од 7 степени по Рихтер во Јапонија, предупредување за можно цунами

Силен земјотрес ја погоди Јапонија денеска, со интензитет од 7 степени, а потоа беше издадено предупредуање за можно цунами на североисточниот брег на државата.
Read more

Почувствуван земјотрес во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар

Земјотрес со локална магнитуда од 3,8 Рихтерови степени бил регистриран синоќа во 22:38 часот во епицентралното подрачје Тетово – Гостивар, 65 километри југозападно од Скопje, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природ
Read more

Уште еден земјотрес регистриран во околината на Тетово и Гостивар

Земјотрес со интензитет од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во една минута пред полноќ во околината на Тетово и Гостивар.
Read more

Серија земјотреси во Маврово, најсилниот од 4,6 степени по Рихтер

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтеровата скала е регистиран ноќеска во 22:17 часот со епицентар 65 километри југозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.
Read more
play_arrow

Тајмлапс видео од сеизмичките активности на Нов Зеланд

Во текот на вчерашниот ден разорен земјотрес со јачина од 8,1 степен го потресе Нов Зеланд, по што е издадено предупредување за цунами и на копно и во море.
Read more

Нов, уште посилен земјотрес во Нов Зеланд од 7,4 степени по Рихтер

Нов, уште посилен, земјотрес денеска го погоди Нов Зеланд, со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил во близина на островот Кермадек.
Read more

Материјална штета по земјотресот од 6,2 степени во Грција

По силниот земјотрес од 6,2 степени по Рихтеровата скала што напладне беше регистриран во Централна Грција, материјална штета претрпеа најмалку две цркви, едно училиште и неколку објекти во грчките села во близина на епицентарот, а нема ин
Read more

Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер беше регистриран во централниот дел на Грција, според податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија.
Read more

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more