земјотрес

Tлото на Балканот се тресе: По Хрватска, земјотреси и во Албанија и Грција

Два земјотреса во растојание од една минута – во 19:19 и 19:20 часот – вечерва се регистрирани на територијата на Албанија.
Read more
filter

18 април 1906, разорен земјотрес го уништил Сан Франциско

Утрото во 5 часот и 12 минути по локално време на денешен ден во 1906 година силен земјотрес го погодил Сан Франциско уништувајќи 80 проценти од градот.
Read more
play_arrow

Земјотресот на Тајван уништи дел од остров, се сруши в море

Клисура на истокот на островот Гуишан, популарна туристичка дестинација во Тајван, се откина и се лизна во морето по разорниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што ја погоди земјата вчера.
Read more
play_arrow
filter

Катастрофален земјотес го погоди Тајван: Згради се навалуваат и пропаѓаат, паника во метрото

Тајван го погоди земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, најсилниот во последните 25 години. Неколку згради беа урнати. Најмалку четворица се мртви, а има и затрупани во урнатините.
Read more

Силен земјотрес ја погоди Бугарија

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Бугарија, јавува ЕМСЦ.
Read more

Земјотрес ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија, јавува ЕМСЦ. Епицентарот бил на 94 километри јужно од Елбасан, на длабочина од 14 километри. Ударот се случил во 20 часот и 59 минути.
Read more

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Земјотрес со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во 11 часот во југозападниот дел од државава.
Read more

Силен земјотрес го погоди Крит

Read more

Земјотрес ја погоди Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Од RTCG известуваат дека се огласиле и од Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија на Црна Гора.
Read more

Земјотрес со јачина од 7,1 степени на границата меѓу Кина и Киргистан

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан, предизвикувајќи неколку повредени лица и урнати куќи, јавија кинеските медиуми.
Read more
filter

12 јануари 2010, разорен земјотрес го затрупа Хаити

Со магнитуда од 7 степени според Рихтеровата скала разорен земјотес ја погоди карипската држава Хаити во 16:53 часот по локално време.
Read more

Почуствувана серија земјотреси во преспанското епицентрално подрачје

Read more
реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Кога почнува староста?

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more