земјотрес

play_arrow

Како се случува земјотрес?

Земјотрес или потрес е природна појава којашто е резултат на поместувањето на тектонските плочи, движењето на Земјината кора, при што се ослободува голема енергија што води до потресување на земјата.
Read more

Земјотрес од 7,3 степени регистриран во Нов Зеланд

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе Нов Зеланд.
Read more

Земјотрес од 5,1 по Рихтер регистриран во Грција

Read more

Земјотрес во Албанија, потресот почувствуван и во Македонија

 Земјотрес со јачина од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала во 03:29 часот е почувствуван во југозападните делови од земјава.
Read more

Хрватски сеизмолог: Многу мала веројатност за нов силен земјотрес

Хрватскиот сеизмолог Крешимир Кук изјави дека е мала веројатноста дека може да се случи нов силен земјотрес во областа Петриња и во загрепското подрачје.
Read more

Обезбедени првите подвижни домови за семејствата погодени од земјотресот во Хрватска

Првите 20 мобилни куќи наменети за семејствата погодени од земјотресот во округот Сисак-Мославина, претежно од Истра, пристигнаа утрово во Глина, донирани од неколку домашни хотели и други компании, а во следните неколку дена треба да прис
Read more

Jutarnji list: Во силниот земјотрес загина дете во Петриња

Дете загина во силниот земјотрес кој денеска ја погоди Хрватска, пренесе Jutarnji list.
Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска од жителите во Скопје.
Read more

Земјотресот почувствуван попладне е од 5 степени по Рихтер

 Земјотресот што се почувствува попладнево во 15:25 часот е повторно од епицентралното подрачје Гостивар – Тетово со епицентар на 50 километри југозападно од Скопје и со локална Рихтерова магнитуда 5.0, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.
Read more

Уште два земјотреса регистрирани кај Гостивар

Read more

Серија од 42 земјотреса ја погодија Албанија, сеизмолозите смируваат дека нема место за паника

По земјотресот што беше регистриран малку по полноќ во Албанија, со интензитет од 4,9 степени по Рихтеровата скала, евидентрани се последователни 42 други потреси.
Read more

26 јули 1963, Скопје го погоди катастрофален земјотрес

Скопје, 26 јули 2020 (МИА) – Скопје со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more