железница

filter

27 септември 1825, прв пат парна локомотива пренела патници

Парната локомотивата наречена Active управувана од инжинерот и пронаоѓач Џорџ Стивенсон за прв пат пренела патници возејќи по пругата Стоктон-Дарлингтон во Англија.
Read more
play_arrow

Wabtec ја претстави првата електрична локомотива со батерии

Производителот на локомотиви Wabtec, во соработка со Универзитетот Карнеги Мелон, ја претстави првата електрична локомотива со батерии во светот.
Read more
play_arrow
filter

27 јули 1981, почнала со работа новата Железничка станица во Скопје

Со свечена церемонија на денешен ден пред точно 40 години била пуштена во употреба новата Железничка станица во македонската метропола.
Read more
filter

17 повредени во Австрија откако воз излета од шините во насип од река

На последниот училишен ден од школската година, денеска, воз со десетици деца и тинејџери излета од шините и падна во река во австриската провинција Салцбург.
Read more

130 години од изградбата на пругата Солун-Битола

По повод 130 години од изградбата на пругата Битола-Солун вечер во продукција на Интимен театар ќе се случи проектот „Возот“ што е во склоп на македонско-грчки проект, организиран од културната организација „Дрезина“ од градот Верија.
Read more

Од Лисабон со воз преку Скопје и Гевгелија до Париз

Европската комисија ќе ја слави годината на железницата возејќи низ шините на 26 европски држави за 36 дена, а ќе помине и кај нас.
Read more

Од Центар до Волково за 25 минути со воз, 65 со автобус

Доколку во Скопје би постоела градско-приградска железница како средство за масовен превоз на патници, тогаш времето за патување до приградските населби околу главниот град би се скратило барем за половина во споредба со постојното времетр
Read more
filter

9 април 1873, во Велес стигнал првиот воз од Солун

Пред 148 години пристигнал првиот воз на територијата на Македонија, тогаш дел од Османлиското Царство. Возот тргнат од Солун дошол до својата крајна дестинација, градот Велес.
Read more

Интервју со Хари Локвенец: Имаме амбициозна временска рамка за пругата кон Бугарија

Не мал е бројот на компании што во овој момент се интересираат за учество на проектот за изградба на првите две фази од пругата кон Бугарија, вели во интервју за МИА Хари Локвенец, директор на ЈП „Македонски железници“ Инфраструктура.
Read more

Париз – Берлин за 4 часа со воз, за нов почеток на ЕУ

Економистите на ОФЦЕ (Француската опсерваторија за економската коњуктура) денес го обелоденија нивниот стимулативен план за Европската Унија, кој предвидува инвестициска програма од 2.000 милијарди евра во текот на 10 години.
Read more

Промена на железничкиот сообраќај поради полицискиот час

Новиот полициски час донесе повторно времено укинување на железниочкиот сообраќај во одредени градови од државава.
Read more
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more