женско здравје

Што да очекувате кога ќе прекинете да ги земате апчињата за контрацепција?

Read more

Гинеколошки симптоми кои не треба да ги игнорирате

Зборувањето за вагинален исцедок е обвиткано со табу, но сепак, разбирањето на оваа нормална телесна функција е суштински дел од следењето на вашето репродуктивно здравје.
Read more

Жените со високоризичен ХПВ со поголем ризик од кардиоваскуларни болести

Студија на јужнокорејски научници сугерира дека жените заразени со високоризичен вид на хуман папиломавирус (ХПВ) имаат речиси четири пати поголеми шанси да умрат од кардиоваскуларни болести.
Read more

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Неодамнешните истражувања покажаа дека најмалку 40 милиони жени веројатно ќе доживеат долгорочни здравствени проблеми предизвикани од породувањето.
Read more

Има нов лек за постпородилна депресија, но повеќето жени не можат да си го дозволат

Нов лек за лекување на постпородилна депресија привлекува внимание поради неговиот потенцијал за промени, како и неговата висока цена.
Read more

Како спиењето во градник влијае на квалитетот на сон и здравјето?

Додека некои претпочитаат редовно да спијат во градник бидејќи им е поудобно, други тврдат дека тоа не треба да се прави и дека може да има последици од прераното опуштање.
Read more

Што е секундарна неплодност?

За разлика од примарната неплодност, која се дијагностицира веднаш ако жената никогаш не можела да забремени, секундарната неплодност значи неможност да забремени по една или две бремености.
Read more

Што се случува во телото на жената која нема секс подолго време?

Пауза во интимните односи не е необична појава.
Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Вагиналниот исцедок е честа и сосема нормална појава кај жените, но во некои случаи неговата боја или текстура може да укажуваат на одреден здравствен проблем кој не треба да го игнорираме.
Read more

Најчести причини за болка и непријатност при сексуален однос

Појавата на болка, непријатност, пецкање или неудобност за време на сексуалниот однос не е ретка, но во поголемиот број случаи не мора да биде причина за загриженост.
Read more

Лекарка открива помалку познати симптоми на ендометриоза

Болка во карлицата, обилно менструално крварење и непријатност за време на интимните односи се вообичаени симптоми на ендометриоза.
Read more

Што може да значи доцнењето на менструалниот циклус?

Секоја девојка, девојка и жена барем еднаш во животот имала прашање за тоа што е менструалниот циклус, колку трае менструалниот циклус, што и како се пресметуваат плодните денови и што значи доцнење на менструаци
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more