животни

Зошто на Земјата повеќе не живеат џиновски животни?

Порано на планетата Земја шетале, летале и пливале огромни животни, но денес, со исклучок на синиот кит, речиси и да нема животни што може да се споредат со праисториските видови.
Read more

Полски ветеринар спаси повеќе од 260 животни од војната во Украина

Јакуб Котовиц е ветеринар од Полска кој многумина го сметаат за херој откако спаси над 200 животни кои се најдоа во центарот на воената зона во Украина.
Read more
filter

Крокодил против анаконда: Кој би ја добил битката на двата моќни влекачи?

Ќе ги споредиме телата, силата и способностите на секое од овие животни, а потоа ќе дојдеме до заклучок кој влекач има поголеми шанси да победи.
Read more
filter

6 неверојатни домови на најдобрите архитекти меѓу животните

Колку е чудна природата околу нас и колку е големо и моќно животинското царство ќе видите во следните примери кои се показател за спојот на имагинацијата и снаодливоста за опстанок на животните и природата.
Read more

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Желката Џонатан е родена пред кралицата Викторија да се качи на британскиот трон во 1837 година. Тој и ден денес си ги исполнува своите „обавези“ за размножување.
Read more
filter

6 загрозени животински видови поради климатските промени

Климатските промени на неколку начини влијаат на нивните живеалишта и репродукција.
Read more

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Новооткриениот вид од класата водоземци го доби името по младата шведска активистка за заштита на прородата, Грета Тунберг.
Read more

Како еден глушец уништи 9-милионски проект

Мултимилионскиот потфат за истребување на глувци од јужноатлантскиот остров Гаф, со цел заштита на морските птици, тотално потфрли, ставајќи ги во очај протагонистите за конзервација на островот.
Read more
play_arrow
filter

Фудбалерите на Зенит со кучиња на терен покренаа иницијатива за вдомување животни

Read more

Три хороскопски знаци кои се најголеми љубители на животни

Дали некогаш сте застанале среде сообраќаен метеж и сте оставиле сѐ за да нахраните гладно кученце? Или сте одлучиле да пешачите уште километар за да видите дали сите мачки скитници имаат вода?
Read more
play_arrow

Зајакот сепак побрз од Ф1 болид

Необична сцена видовме за време на вчерашните квалификациски натпревари за Големата награда на Италија кога зајак влета на патеката.
Read more
play_arrow

Смешни и опасни средби со животни

Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more