Зоран Заев

Заев: Софтверот за сообраќај е набавен низ регуларна јавна набавка

При набавката на софтверот за сообраќај не е прекршена ниту една процедура за јавни набавки, не е констатиран никаков конфликт на интереси.
Read more

Дали СДСМ наскоро ќе значи Социјалдемократи од Северна Македонија?

Скопје, 2 март 2021 (МИА) – Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека СДСМ би можел да го промени името согласно Преспанскиот договор и Уставот, но, како што рече, за тоа треба да се одлучи на Конгрес на партијата.
Read more

Никому не му паѓа на памет да ја укине Катедрата по македонски јазик, истакна Заев

„Јавно беше објавено и од Катедрата за македонски јазик и од соодветниот Факултет на кој е оваа катедра, дека нема никакви планови за нејзино укинување и никому не му паѓа на памет такво нешто“, изјави денеска премиерот Зоран Заев, коменти
Read more

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција, се пријави во Јавното обвинителство за организиран криминал и со тоа е обезбеден неговиот притвор, рече премиерот Зоран Заев вечерва пред Владата.
Read more

Заев: Методологијата за попишување вклучува и електронски попис

Скопје, 31 јануари 2021 (МИА) – Пописот 2021 во Северна Македонија ќе се спроведе со нова методологија која првпат ќе се применува кај нас и која во еден дел вклучува и електронски попис.
Read more

За реформата во основното образование ќе бидат консултирани учителите, наставниците, универзитетите, МАНУ, тврди Заев

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека при подготовката на реформата во основното образование ќе бидат консултирани сите засегнати, почнувајќи од учителите и наставниците, универзитетски професори, како и академици односно МАНУ.
Read more

Заев: Остануваме фокусирани на патот кон членство во ЕУ, најмногу губи Европа ако се откаже од ова

Она што треба да биде јасно дадено на знаење е дека друг пат освен патот кон полноправно членство во ЕУ нема. Остануваме фокусирани целосно на тој пат. Апсолутно знаеме до каде се разговара.
Read more

Презентирани пораки на Јовановски со Заев на рочиштето за „Меѓународен сојуз“

Скопје, 2 декември 2020 (МИА) – Освен контактот на градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев, и првообвинетиот во случајот ,,Меѓународен сојуз”, Бојан Јовановски, на денешното рочиште се презентираше и What’s App комуникација меѓу обвинетио
Read more

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда, објави денеска премиерот Заев на Facebook.
Read more

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Скопје, 18 септември 2020 (МИА) – Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.
Read more

Груби ќе го менува Заев, Бесими гувернер во ЕБОР

Втора седница на Владата: Врачени мандатните писма на министрите; Донесени измени и дополнувања на Деловникот за работа кои се однесуваат на прецизирање на надлежностите на Првиот заменик на Претседателот...
Read more
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more