Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Во традиционалната кинеска медицина постојат седум основни емоции – лутина, среќа, тага, грижа, замисленост, страв и шок, а секоја од нив е поврзана со здравјето на нашите органи.

Лутината е поврзана со бес, фрустрација, негирање. Доколку не се соочите со неа ќе резултира со главоболка и висок притисок. Може да добиете чир или гастритис.

Кога среќата е премногу интензивна, може да има негативно влијание врз срцето. Ова покажува дека во животот треба да се има баланс.

Грижата ѝ пречи на слезината. Кога премногу размислуваме и се грижиме за сè, може да имаме проблеми со слезината и со желудникот. Исто така ни се влошува и работата на дигестивниот систем.

Стравот им пречи на бубрезите. Бидете внимателни.

Депресијата влијае негативно на нашите бели дробови. Прекумерната тага и жал го намалуваат капацитетот на белите дробови.

Возбудата може да предизвика нервоза, несоница, тахикардија... овие симптоми се резултат на емоционална нестабилност.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Убавица на денот: Алена Шишкова

Read more

Здравје

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Read more

Пет причини зошто постојано сте жедни

Read more

Три милијарди луѓе во светот немаат услови за да мијат раце

Read more

Како да ја победите подуеноста на стомакот?

Read more

Магазин

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Читај повеќе

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • filter

Објавена листата на 25 најубави плажи во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога секундите се важни: 8 основни вештини за преживување

Читај повеќе

Љубовна криза: 5 совети кои ќе ви помогнат да ја надминете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под песокот на Сахара?

Читај повеќе
  • filter

Сè е во деталите: Идеи за уредување на мал стан

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Читај повеќе