Тајли: Новак не би сакал да ризикува да не игра на АО

Крег Тајли, директорот на Австралија Опен, вели дека Новак Ѓоковиќ би можел да се појави во Мелбурн.

Тој во разговорот за SEN радио порача дека и понатаму се надева дека светскиот број 1 ќе учествува на првиот Грен слем сезонава.

Тајли, кој пред неколку дена изјави дека услов за учество на турнирот е тенисерите да бидат вакцинирани, верува дека Новак не сака да го пропушти големиот настан.

„Тој не споделува со јавноста дали е вакциниран и смета дека секој треба да има право на избор. Новак освои 9 титули на АО и сигурен сум дека ја сака и 10-тата. Има 20 слемови како Надал кој ќе учествува, исто и Роџер Федерер. Мислам дека Новак нема да сака да го пропушти овој рекорд на некој друг. Едно е сигурно: ако се појави во јануари, тоа значи дека е вакциниран“, рече Тајли.

Новак уште не се изјасни дали ќе игра во Мелбурн.

АО се одржува од 17 до 30 јануари.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Тенис

Дејвис куп: Србија против Хрватска во полуфинале

Read more

Пакула: Не го уценуваме Ѓоковиќ, сакаме да ја заштитиме заедницата

Read more

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Read more

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Read more
 

Спорт

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе

Поранешна УФЦ шампионка претепана од ММА борач, гола избегала од хотелска соба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на Олд Трафорд: Триумф на „Црвените ѓаволи“ во режија на Роналдо

Читај повеќе