Тајмлапс видео: Како се менува бојата на лисјата?

Младиот Овен Рејзер, студент по биологија и математика на универзитетот во Едвардсвил, мина повеќе од пет месеци снимајќи го процесот на трансформацијата на лисјата со цел да направи креативно тајмлапс видео. Крајниот резултат е фасцинантен.

Во видеото јасно се гледа како лисјата од зелена и жолта боја преминуваат во црвеникава и кафена боја.

За составување на снимките биле потребни 6 недели и многу непроспиени ноќи. Овен направил повеќе од 6.000 фотографии од растенија карактеристични за источниот дел на Северна Америка.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Живот

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Read more

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Read more

Магазин

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе