Тајна архитектура: Како јапонските пагоди им одолеваат на земјотресите?

Традиционалните јапонски пагоди, за разлика од многубројните згради и куќи, од година во година им пркосат на честите земјотреси и остануваат „цврсто на земја“. Како е тоа можно? Во што се крие нивната тајна?

Со години никој не можеше да разбере како во Јапонија, сезимолошки една од најактивните земји во светот, модерните згради исчезнуваа од лицето на земјата под нејзините потреси додека традиционалните пагоди остануваа недопрени. Записите покажуваат дека во измнинатите 1400 години само две вакви градби се срушиле при земјотрес.

Пагодите претставуваат индиски, кинески, корејски и јапонски култни градби од камен или дрво. Тоа се будистички храмови налик на кули, обично со кружна основа. Пагодата Тоџи (東寺) со своите 41 метар е највисока во светот. Изградена е околу 400 година и преживеала голем број силни земјотреси и бури. Катастрофалниот Ханшин земјотрес кој ја погоди Јапонија во 1995 година однесе околу 6.400 животи, сруши автопати, згради и опустоши град. Сепак, величествените пет ката на пагодата Тоџи останаа.

Модерните истражувања се бавеа со дизајнот на пагодите и се обидуваа да ја откријат нивната тајна. Тие се, пред сѐ, многу флексибилни структури, а дрвените споеви и носачи што се наоѓаат во нивната внатрешност не се цврсто прицврстени еден за друг. Сепак, научниците тврдат дека централниот столб во пагодите е клучната причина зошто овие згради им  се спротивставуваат на бројните земјотреси.

Јапонските научници го набљудувале начинот на кој пагодите се нишаат при земјотрес и увиделе дека се поместуваат во воздухот како змија што лази. Пагодите обично имаат пет ката, меѓутоа, секој кат има способност да се поместува независно од останатите.

Кога јапонската градежна индустрија се почувствувала доволно самоуверена за таков потфат, во 1968 година била изградена деловната зграда Касумигасеки, кој имала носачи налик на оние што ги имаат пагодите. Зградата и денес се наоѓа во центарот на Токио, има 36 спрата и се смета за ремек-дело.

Зградата Касумигасеки
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе